Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek” – „Można różnić się pozytywnie!”

„Słoneczka” zrealizowały zadania z modułu III – „Można różnić się pozytywnie!”: 

1. Jesteśmy razem – obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością.
2.Wykonanie z dziećmi poradnika savoir-vivre (drzewa przyjaźni) wobec osób niepełnosprawnych. Wyszczególnienie postaw i wartości, które wiążą się z akceptacją inności.
3.Czy inny znaczy gorszy? – poznanie Olafa, głównego bohatera bajki pt. „On się nie bawi” A. Antosiewicz mówiącej o akceptacji inności.
4. „Nikt nie może być sam” -wykonanie karty świątecznej i gwiazdeczki dla kolegi Olafa z bajki pt. „On się nie bawi”.

5. Zorganizowanie Dnia Optymisty – wykonanie długiego łańcucha choinkowego, który połączył wszystkie łańcuchy dzieci i nikt już nie został sam. Dzieci stworzyły jeden wielki łańcuch i w ten sposób podaliśmy sobie dobre słowo, uśmiech i pomocną dłoń. Doświadczenie to sprawiło dzieciom mnóstwo radości i poczucie jedności.

6. „Słoneczka” wykonały zadanie z „Ptasiej bandy”. W oparciu o bajkę pt. „Wróbel, co oćwierkał sąsiadów”- Pana Poety, została przeprowadzona rozmowa na temat: „Dlaczego powinniśmy tolerować innych?” „Słoneczka”  uczestniczyły w twórczej zabawie z podziałem na grupy i stały się określonymi stadami ptaków wydających ich dźwięki. W czasie zabawy powstał hałas i harmider. Dzieci zrozumiały wróbla i doszły do wniosku, że wróbel czuł się źle, ale mógł zareagować inaczej zamiast krzyczeć na swoich sąsiadów. Nastepnie dzieci wcieliły się w role wróbla i pozostałych ptaków, po czym odegrały scenki. Zabawy dostarczyły dzieciom mnóstwo radości.

7. „Słoneczka” obejrzały dobranockę z dawnych lat – „Smerfy”. Dzieci znają malutkie, niebieskie ludziki. W trakcie omawiania i czytania bajki doszły do wniosku, że również uczą się akceptacji – tego że jesteśmy różni, a mimo to możemy sobie ufać i uczyć się od siebie.

Grupa przedszkolna „Słoneczka”