Harcerstwo

HISTORIA DRUŻYNY ZIELONA SKRA

Drużyna harcerska  w naszej szkole zaczęła się formować z uczniów kilku  klas IV i  gromady  zuchowej trzecioklasistów od stycznia 2018 roku, a w lutym po feriach staliśmy się Próbną Drużyną Harcerską.

Młodsza Gromada Zuchowa powstała wcześniej, w listopadzie 2017 r., z uczniów klasy I c, której drużynową została p. Anna Bukowska. 

Wkrótce drużyna harcerska  liczyła wraz z dorosłymi opiekunami ok.42 kandydatów na harcerzy. Pan Dyrektor wkrótce przygotował nam harcówkę i mieliśmy już swoje miejsce. Zapowiedział także sponsorowanie umundurowania! To było szybkie tempo, ale cieszyło drużynę.

Nasz pierwszy harcerski start dał nam wyjazd do Moniek w dniu 24 lutego na DMB – Dzień Myśli Braterskiej. Poznaliśmy inne drużyny i gromady skautów z naszego Hufca Biebrzańskiego. Zobaczyliśmy jak zachowują się harcerze, jakie mają umundurowanie, uczyliśmy się musztry, współpracy i tego, że jesteśmy braćmi. Było wspaniale!

W dniach 20-21 kwietnia spotkaliśmy się na nocce harcerskiej -„Harcerski szlif”. Po raz pierwszy przeżyliśmy noc w szkole, a nie tylko dzień. Spaliśmy na materacach, obejrzeliśmy film pt . „Czarne Stopy”,  przygotowaliśmy posiłki,  bawiliśmy się.  Mieliśmy też świeczkowisko, słuchaliśmy gawędy, śpiewaliśmy.

W dniu 28  kwietnia wzięliśmy udział w II Konkursie Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej w Trzciannem. Nasz kilkuosobowy zespół zdobył III miejsce. Byliśmy bardzo dumni i szczęśliwi. I podziwialiśmy innych uczestników konkursu!

W majowych świętach wzięliśmy  udział wraz z zuchami już w świeżo zakupionym umundurowaniu. Uczestniczyliśmy we  mszy  św., przemarszu oraz składaliśmy kwiaty z delegacją naszej szkoły  pod Pomnikiem Niepodległości.

W dniu 19 maja pojechaliśmy do Trzciannego na Manewry Sprawnościowe o Miano Drużyny Sztandarowej. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w takiej formie współzawodnictwa my i grupka zuchów z naszej szkoły. Byliśmy pełni podziwu dla organizatorów i tych, którzy już znali techniki, wyćwiczyli się w harcerskim życiu.

Od 22-24 czerwca uczestniczyliśmy w zlocie hufca, który odbył się w naszej szkole. Z każdej drużyny przyjechały patrole. Pracowaliśmy w grupach wiekowych. Zadań było co nie miara, a w sobotę powędrowaliśmy na obchody imienia 9 Pułku   Strzelców Konnych, które nosi nasz hufiec. To była duża sprawa! Uczestnictwo we mszy, przemarsz, uroczystość skupiła delegacje z wieńcami, życzeniami oraz większość drużyn naszego hufca.

Pod koniec czerwca – 29 w sobotę urządziliśmy wycieczkę rowerową na zakończenie naszego roku harcerskiego, a właściwie półrocza naszej drużyny, chociaż wielu harcerzy pojechało już na wakacje. To było coś. Bawiliśmy się wspaniale, udało się dojechać zdrowo nad jezioro w Toczyłowie i z powrotem. Zrobiliśmy zawody, zabawy, zastanawialiśmy się, co to oznacza być, upiekliśmy kiełbaski i zadowoleni wróciliśmy do domu.

W dniach 11-13 lipca pojechaliśmy na biwak do Opartowa. Towarzyszyło nam kilkoro rodziców, siostra zastępowej z mężem marynarzem, którzy opiekowali się naszą grupą, nie tylko swoimi dziećmi, organizowali rajd po okolicy, zadania, zabawy. Marynarz Mateusz uczył nas wiązania węzłów, grał z nami w piłkę,  opowiadał o swoich rejsach i okrętach. Wszyscy świetnie się sprawili. Gościliśmy też wspaniałą grupę z ciekawym projektem dla obozowych grup dzieci i młodzieży organizowanym przez  pracowników policji z Grajewa, pana dzielnicowego  miejsca, straży pożarnej i nadleśnictwa z Rajgrodu oraz Strzelców z Grajewa. To co dla nas przygotowano, przerosło nasze oczekiwania. Uczestnicy biwaku byli wdzięczni i zachwyceni przygotowanymi zadaniami. Nie spodziewaliśmy się tak świetnego przeprowadzenia zajęć. Dziękujemy Jeszcze raz z całego serca! Długo będziemy wspominać życzliwość i troskę o nas oraz wielkie umiejętności i wiedzę naszych instruktorów projektu.

Po wakacjach wróciliśmy z ociąganiem się, nieco drużyna zmalała, ale doszli też nowi chętni, których serdecznie zapraszaliśmy. Przez dwa ostatnie  miesiące budowaliśmy zastępy. Udało się utworzyć pięć zastępów i tworzy się jeszcze jeden. Ruszamy dalej ku  harcerskiej przygodzie.

W czasie obchodów 100-lecia Niepodległości Polski braliśmy udział w witaniu gości staliśmy na warcie, przypinaliśmy kokardy narodowe tym, którzy przyjęli zaproszenie na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wzięliśmy udział w biegu dla Niepodległej, zawiesiliśmy wykonane plakaty o niepodległości naszej Ojczyzny.

                                                      Czuwaj!  Druhna drużynowa Elżbieta Gadomska