Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Dwójka uczniów z powiatu grajewskiego na finale krajowym 46 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W dniach 8-9 czerwca 2024 roku w miejscowościach Gąsawa i Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim odbył się finał krajowy XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W turnieju uczestniczyły 6-cio osobowe zespoły z każdego województwa w Polsce, po 2 osoby w każdej kategorii wiekowej. Osoby te przeszły w ubiegłych miesiącach eliminacje szczebla gminnego, powiatowego i zwyciężyły w eliminacjach wojewódzkich.

W gronie 97 uczestników reprezentujących wszystkie 16 województw mieliśmy również 2 młode osoby będące mieszkańcami powiatu grajewskiego. W drużynie reprezentującej województwo podlaskie znalazła się Maria Lewczuk, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie. W drużynie reprezentującej województwo warmińsko-mazurskie startował Wiktor Tarnacki, uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, będący członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Wąsoszu.

Uczestnicy podzieleni byli na 3 grupy wiekowe:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy I-IV)

II grupa wiekowa (szkoły podstawowe klasy V-VIII)

– Maria Lewczuk zajęła 11 miejsce w swojej kategorii wiekowej

III grupa wiekowa (szkoły ponadpodstawowe)

– Wiktor Tarnacki zajął 28 miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Konkurs stojący na niezwykle wysokim poziomie trudności polegał na rozwiązywaniu zadań testowych z tematyki pożarniczej obejmującej znajomość sprzętu strażackiego, przepisów prawnych, historii ruchu pożarniczego, ratownictwa medycznego oraz szeroko pojętego ratownictwa. 5-ro najlepszych w swoich kategoriach wiekowych zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału gdzie wykonywali zadania praktyczne z ratownictwa medycznego oraz z dziedziny sprzętu pożarniczego. W dalszej kolejności odpowiadali również na 3 serie pytań z zakresu ratownictwa, regulaminów Związku OSP RP oraz przepisów przeciwpożarowych.

W ramach wyjazdu uczestnicy i opiekunowie jak co roku mieli możliwość poznać uroki regionu w którym jest rozgrywany turniej. Organizatorzy zapewnili zwiedzanie grodu w Biskupinie oraz dużą dawkę wiedzy historycznej o tym miejscu. Nie zabrakło również atrakcyjnych nagród dla wszystkich uczestników. Jak podali organizatorzy we wszystkich etapach turnieju rozgrywanych w Polsce udział wzięło łącznie około 20 tys. młodzieży.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom poszczególnych etapów, ich rodzicom i opiekunom za przygotowanie do turnieju. Cieszymy się, że młodzież chce podnosić swój poziom wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa. Zachęcamy do rozpropagowywania idei OTWP w swoich środowiskach oraz brania w nim udziału przez jak najszersze grono uczniów naszego powiatu.

bryg. Daniel Lewczuk

Fot. KP PSP Grajewo

Źródło: https://e-grajewo.pl/