Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich logo

26.04.2023r. w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze pod hasłem „Kim będę?” zorganizowane dla klas drugich w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które jest świętem autorów, ilustratorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa. Razem z nami świętowała p. Anna Kacprowska z Gabinetu Weterynaryjnego „ANIMAL-WET” w Grajewie.

Spotkania zostały podzielone na trzy części. Pierwsza (zabawowa) polegała na wysłuchaniu wierszy z książki „Kim zostanę” Doroty Strzemińskiej – Więckowiak wyjaśniających, czym zajmują się przedstawiciele danych zawodów. Zadaniem dzieci było odgadnięcie ich nazw. Druga dotyczyła poznania specyfiki pracy weterynarza. Pani Anna Kacprowska opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz co powinniśmy robić, aby być odpowiedzialnymi i troskliwymi właścicielami zwierząt domowych?. Na czym polega zapewnienie zwierzętom właściwej opieki weterynaryjnej? Zwróciła uwagę na dobre traktowanie zwierząt, które nie są zabawką, mają uczucia i cierpią ból. Uczniowie ochoczo dzielili się swoimi spostrzeżeniami związanymi z obcowaniem ze zwierzętami i zadawali mnóstwo pytań dla naszego gościa, także po zakończonym spotkaniu. Trzecia dotyczyła głośnego czytania utworów, których bohaterami są zwierzęta.

Spotkaniom towarzyszyła wystawa książek ph. „Fascynujący świat zwierząt” oraz gazetka wyeksponowana na korytarzu szkolnym „Co należy zrobić, aby osiągnąć i zdobyć wymarzony zawód?” adresowana do wszystkich uczniów.

Spotkania poszerzyły wiedzę uczestników o otaczającym świecie, odpowiedziały na wiele pytań, a także zachęciły do odkrywania własnych zainteresowań.

Dziękujemy p. Annie Kacprowskiej za współpracę w promowaniu czytelnictwa oraz kształtowanie u uczniów prawidłowych postaw rozumienia zależności zwierząt od człowieka oraz odpowiedzialności za posiadane zwierzęta.

Organizatorki: L. Pietrzykowska i E. Czaplicka