Rafał w gronie najlepszych matematyków

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Wywiad z Rafałem Karwowskim z klasy VIII d
-FINALISTĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO 

 Czy trudno było zostać finalistą Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego?

Było trudno. Dużo ćwiczyłem do etapu rejonowego i wojewódzkiego. Mocno się stresowałem, ale całe szczęście do etapu rejonowego zakwalifikowali się  też moi znajomi, z którymi ćwiczyłem.

Czy matematyka jest Twoim ulubionym przedmiotem w szkole?

Trudno powiedzieć. Lubię matematykę, ale wiele innych przedmiotów też. Chyba nie mam czegoś takiego, jak ulubiony przedmiot szkolny.

W jaki sposób przygotowywałeś się do udziału w konkursie?

Przede wszystkim rozwiązywałem dużo arkuszy z poprzednich lat i z innych województw. Dużo pomogły mi Pani Ewa Wojciechowska i Pani Marta Lenkiewicz, nauczycielki matematyki z mojej szkoły. Wytłumaczyły mi sporo rzeczy, na przykład bryły obrotowe.

 Jakie są Twoje zainteresowania i jakie masz plany na przyszłość?

Lubię czytać książki. Interesuję się historią i chemią. Gram na pianinie i uczę się gry na gitarze. Co do planów na przyszłość, to jeszcze nie zdecydowałem. Jestem prawie przekonany, że chcę uczyć się dalej matematyki w stopniu rozszerzonym.

Co poradziłbyś młodszym uczniom, którzy w przyszłości będą ubiegać się o tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego?

Najważniejsze jest zdrowie – nie warto się stresować, bo i tak nie mamy nic do stracenia. Myślę, że dobrą radą jest odstresowanie się i nieprzygotowywanie się dzień przed konkursem. Naprawdę to mi pomogło, chociaż nie zostałem laureatem.

Raz jeszcze gratulujemy sukcesu Tobie i Paniom przygotowującym.