„Biedroneczki” pomagają kaczkom i innym ptakom przetrwać zimę

24 lutego po raz kolejny dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” wybrały się na wycieczkę do Parku Solidarności, aby dokarmić pływające tam głodne kaczki. Zgodnie z hasłem: „Zimą o ptakach pamiętamy i codziennie je dokarmiamy, o ziarenka rodziców prosimy, bo całą zimę karmić ptaki musimy” realizowanego projektu edukacyjnego „ABC zimowego dokarmiania ptaków”, była to już kolejna wycieczka, która miała na celu pomoc ptakom w przetrwaniu zimy.

Kaczki i inne ptaki żyjące w Grajewie są dokarmiane przez przedszkolaki jedynie wówczas, gdy z powodu trudnych warunków atmosferycznych nie są w stanie same zdobyć pożywienia. Przedszkolaki, które poznały na zajęciach czytelniczych zasady dokarmiania ptaków pamiętały, że chleb nie jest dla kaczek właściwym pożywieniem i prowadzi do poważnych schorzeń. Ponieważ kaczki są roślinożerne można je karmić drobno pokrojonymi warzywami (np. marchewką, białą kapustą), ziarnami zbóż, niełuskanymi pestkami słonecznika, ugotowaną kaszą gryczaną, jęczmienną lub pęczakiem – oczywiście wszystko to bez soli. A pokarm powinien być suchy, dlatego przedszkolaki nie sypały jedzenia do wody, tylko rozsypywały je na brzegu.

Dzieci były bardzo szczęśliwe i zaangażowane w karmienie ptaków. Zwróciły uwagę na różne gatunki ptaków zimujących w Parku Solidarności, ich ciekawe upierzenie oraz sposób chodzenia. Skrzydlaci przyjaciele na pewno byli wdzięczni za pomoc.

Wychowawczyni grupy „Biedroneczki”: p. A. Stradczuk.

Koordynatorzy projektu „ABC zimowe dokarmianie ptaków”: p. A. Joka, p.I.Bukrejewska