Wywiad z Marią Lewczuk z SP 4 w Grajewie – finalistką XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Finał krajowy XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

Fot. KP PSP Grajewo

SP 4: Marysiu, gratulujemy Ci wspaniałego wyniku w XLVI Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej” Młodzież Zapobiega Pożarom”:
– I miejsce w eliminacjach powiatowych w kategorii klas V – VIII w Gminnym Ośrodku Kultury w Wąsoszu,
– II miejsce w eliminacjach wojewódzkich w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Ogrodniczkach,
– XI miejsce w finale krajowym w miejscowościach Gąsawa i Biskupin w województwie kujawsko – pomorskim.

Marysia: Dziękuję bardzo. Cieszę się, że mogłam reprezentować miasto Grajewo, powiat grajewski i województwo podlaskie w tych wszystkich eliminacjach.

SP 4: Celem konkursu jest zainteresowanych młodych ludzi bezpieczeństwem i ochroną przeciwpożarową. Powiedz, jak przygotowywałaś się do każdego z wymienionych etapów konkursu i kto Cię wspierał w tych przygotowaniach?

Marysia: Do każdego etapu przygotowywałam się poprzez wizyty w Komendzie Powiatowej PSP w Grajewie oraz materiały udostępnione mi przez Pana Wojciecha Arciszewskiego z naszej szkoły. Duże wsparcie otrzymałam właśnie od Pana Wojtka, który jeździł ze mną na większość eliminacji, ale też od mojego taty (bryg. Daniel Lewczuk, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Grajewie -przyp. SP4). To on oprowadzał mnie po Straży, pokazywał sprzęty używane przez strażaków i tłumaczył mi zagadnienia niezrozumiałe dla mnie.

SP 4: Jesteś uczennicą klasy szóstej. Czy planujesz w przyszłym roku raz jeszcze wziąć udział konkursie ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”?

Marysia: Tak, w moich planach na następny rok jest wzięcie udziału w Turnieju Wiedzy Pożarniczej i mam nadzieję, że dzięki niemu uzupełnię swoją brakującą wiedzę na temat bezpieczeństwa.

SP 4: Obok satysfakcji z osiągniętych wyników i otrzymanych nagród, czego dostarczył Ci udział w konkursie ?

Marysia: Przede wszystkim zdobyłam ogromną ilość wiedzy, ponieważ każdy kolejny etap był trudniejszy od poprzedniego, a materiału do nauki było znacznie więcej niż się spodziewałam. Udział w konkursie dostarczył mi też pewności siebie. Na wszystkich etapach – oprócz części pisemnej – była też część ustna, która zawierała wypowiedź na podane pytanie. Dla mnie było to dość trudne, zwłaszcza na początku, ponieważ nawet w szkole odpowiedź ustna wprawiała mnie w ogromny stres i plątał mi się język. Dzięki temu konkursowi zawarłam także nowe znajomości i poznałam nowe miejsca. Mam nadzieję, że przynajmniej z niektórymi uczestnikami spotkam się w następnym roku.

SP4: Co powiedziałabyś swoim koleżankom i kolegom, którzy w przyszłości będą zastanawiali się, czy wziąć udział w konkursie ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”?

Marysia: Na pewno zachęciłabym ich to tego, ponieważ oprócz rywalizacji można przeżyć wspaniałą przygodę. Nie ma czego się bać, wystarczy wierzyć, że się uda i pogłębiać swoją wiedzę na temat ochrony przeciwpożarowej.

SP 4: Jakie masz inne zainteresowania?

Marysia: Moją największą pasją jest śpiew, więc w szkole śpiewam na jasełkach i innych przedstawieniach szkolnych. Z nim związanych jest wiele moich zajęć pozalekcyjnych. Uczęszczam do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Grajewie, gdzie uczę się grać na fortepianie, ale chodzę także na zajęcia chóru, tańczę w Zespole Pieśni i Tańca „Grajewianie”. Chodzę również na harcerstwo i prowadzę swój zastęp. Razem z drużyną śpiewamy na ogniskach różne piosenki, ale też jeździmy co roku na konkurs piosenki harcerskiej. Prowadzę scholę dziecięcą w Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie, gram tam również na gitarze.

SP 4: Jak widać potrafisz godzić swoje zainteresowania ze zdobywaniem wiedzy, co jest godne podziwu, bo na wszystko znajdujesz czas. Serdecznie gratulujemy Ci osiągniętych wyników. Ze słowami gratulacji zwracamy się także do Rodziców i Pana Wojciecha Arciszewskiego. Życzymy dalszych sukcesów, a teraz udanych wakacji.

SP 4 Grajewo