Wirtualny spacer po muzeach

      Brak komentarzy do Wirtualny spacer po muzeach

Myśleliście kiedyś o tym, by pójść do muzeum w piżamie albo z paczką ciasteczek, po których pozostają okruszki? Chcielibyście wejść do środka z pominięciem turystów stojących w długim „ogonku” do kasy i w dodatku bez biletu? To prostsze niż myślicie. Wiele polskich muzeów możemy zwiedzić nie wychodząc z domu. A wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i spacerom w wirtualnej rzeczywistości. Zapraszamy Was dzisiaj do odwiedzenia kilku takich ciekawych miejsc.

 

żabka

Kudowie Zdroju możemy odwiedzić MUZEUM  ŻABY.

Zgromadzono tu najróżniejsze eksponaty z wizerunkiem płaza, np. maskę do nurkowania, broszki, mydelniczkę, skarbonkę, czy popielniczkę. Kolekcja obejmuje 3000 przedmiotów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.

Filmikpobierz

gwizdek

Gwizdały – niewielka miejscowość w gminie Łochów – kryje MUZEUM GWIZDKA .

Mieści się ono w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa już ponad 10 lat i cieszy się coraz większą popularnością. Pokaźna kolekcja obejmuje: gwizdki milicyjne, blaszane, drewniane, odpustowe koguciki z gliny i zwyczajne gwizdki do czajników.                                                                                                                                         

Miś Uszatek i króliki

W MUZEUM DOBRANOCEKRzeszowie   obok kolekcji oryginalnych lalek z  filmów kukiełkowych, można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty.

Filmikpobierz

chleb

Wszystkiego na temat historii, kultury i tradycji związanych z chlebem dowiemy się w Radzionkowie w MUZEUM CHLEBA  Gromadzone tu przez około 10 lat eksponaty to między innymi: pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia i wyposażenie wnętrz. W muzeum można też poczuć się jak prawdziwy piekarz i spróbować swoich sił w formowaniu ciasta i wypiekaniu chleba.

Filmikpobierz

ogień

Bystrzyca Kłodzka może pochwalić się MUZEUM  FILUMENISTYCZNYM, czyli prościej mówiąc Muzeum Ognia.  Ekspozycja obejmuje przedmioty służące do niecenia ognia, min.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata.

Filmikpobierz

mydło

Muzeum MYDŁA i HISTORI BRUDU   wydaje się miejscem tak ciekawym, jak sama jego nazwa wskazuje. Można tu poznać różne „brudne” ciekawostki i anegdotki, obejrzeć eksponaty związane z szeroko pojętym myciem i czyszczeniem (tarki, balie, dzwony do prania itp.), a nawet samodzielnie zaprojektować i wykonać mydło! W Muzeum Mydła i Historii Brudu można dotykać wszystkich eksponatów i własnoręcznie sprawdzać, jak działają. 

Filmikpobierz

stare monety

W lipcu 1997 roku w Łowiczu powstało MUZEUM GUZIKÓW.  Dziś uważane jest za najmniejsze europejskie muzeum, choć jego zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów. Wśród nich główną chlubę stanowią guziki, które należały do takich osobistości, jak św. Jan Paweł II, Wisława Szymborska, ksiądz Jerzy Popiełuszko, gen. Władysław Sikorski, kardynał Stefan Wyszyński, czy też Czesław Miłosz.

Filmik – pobierz

zdjęcie siekier

W Górach Świętokrzyskich, a dokładnie w miejscowości Orzechówka znajduje się MUZEUM SIEKIERY,  którego właściciel od ponad 25 lat zbiera eksponaty. Do tej pory udało mu się ich zdobyć ponad 2,5 tysiąca. Kolekcja zawiera oszczepy, topory, maczugi i siekiery z przeróżnych epok.

krowa Matylda

W naszym mieście warto zwiedzić Centrum Tradycji Mleczarstwa, czyli  MUZEUM MLEKA w GRAJEWIE.

 

Otwarcie muzeum  miało miejsce w 2016 r. i było  pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Muzeum ma charakter interaktywny. Odwiedzający  poprzez zabawę  mogą poznać np. historię mleczarstwa i ręczne dojenie krowy  Ekspozycję muzealną tworzy siedem stref: łąka, historia i kultura, powrót do przeszłości, droga mleka, bar mleczny, laboratorium, mleko na co dzień. Uważne przejście każdej z nich pozwala zdobyć informacje i ciekawostki, które przydają się w ostatnim etapie zwiedzania – quizie. Prawidłowe rozwiązanie testu to nagroda niespodzianka, miły upominek. Dodatkową atrakcją muzeum jest jego maskotka – Krówka Matylda.

Filmikpobierz

Spróbujecie narysować krówkę Matyldę według wzorupobierz

Mamy nadzieje, że ten wirtualny spacer po muzeach spodobał się Wam. A może ktoś z Was coś zbiera, np. figurki, naklejki, karteczki, tworząc wyjątkową kolekcję. Być może posiadacie ciekawy lub stary przedmiot, którym można się pochwalić. Zróbcie zdjęcia i podzielcie się z nami swoją pasją wysyłając mailem do swojej wychowawczyni. Czekamy też na wasze prace z okresu zdalnej nauki, pochwalcie się. 

Pozdrawiamy !

Sposoby komunikowania się z wychowawcami oddziałów przedszkolnych:
„Skrzaty” – Beata Antropik (bea_ant@wp.pl) Justyna Dzięgielewska (justyna100317@wp.pl)
„Biedronki”– Alicja Stradczuk (aluteczka@o2.pl)
„Muchomorki” – Ewelina Gulan (ewelcia.85@interia.pl)
„Słoneczka” – Bożena Kulikowska (bozena.q@vp.pl) Katarzyna Górska(osipinska@o2.pl)