W kinie

      Brak komentarzy do W kinie
sala kinowa

Sala z rzędami foteli. Przygasają światła, milkną rozmowy. Robi się zupełnie ciemno i tajemniczo. Nagle przed oczami widzów rozświetla się wielki, biały ekran. Zaczyna się film…
Drogie dzieci, zapraszamy Was dzisiaj do tego wspaniałego miejsca. A czy wiecie, że kino ma już 112 lat? Jego początek to grudzień 1895 roku. Wtedy właśnie w pewnej paryskiej kawiarni odbył się pierwszy na świecie pokaz filmowy. Zorganizowali go bracia Lumiere. Film trwał zaledwie dwie minuty i przedstawiał robotników wychodzących z fabrykiobejrzyj.

Dziś może się wydawać, że pokaz był krótki i nieciekawy. Jednak w tamtych czasach kino było absolutną nowością i każdy seans budził wielkie emocje. Jak głosi anegdota, kiedy po raz pierwszy pokazano film przedstawiający nadjeżdżający pociąg, na widowni zapanowała taka panika, że widzowie z krzykiem wybiegli na ulicę – obejrzyj.

Kino to budynek, w którym znajdują się specjalne sale przystosowane do projekcji filmów. Bywają też kina objazdowe. Aparaturę potrzebną do wyświetlenia filmu przewozi się wówczas z miejsca na miejsce, a seanse odbywają się w pomieszczeniach, które na co dzień służą jako kawiarnie czy biblioteki. Istnieją również kina na wolnym powietrzu, czyli plenerowe. Filmy wyświetla się w nich jedynie latem.

Wykonajcie teraz ćwiczenia ze strony 63 (czytanie i pisanie) i powiedzcie czym różnią się od siebie kino i teatr?

W każdym kinie pracuje kasjer – sprzedający bilety, bileter – który wpuszcza widzów na salę kinową oraz kinooperator obsługujący urządzenie wyświetlające filmy, zwane projektorem. A czy wiecie kto pracuje przy produkcji filmów? Jeśli nie, obejrzyjcie filmpobierz

„Biedronki” i „Skrzaty” wykonajcie ćwiczenie ze strony 8 (Karty pracy Planeta dzieci 4).

Kochane dzieci, czy wiecie jak należy zachowywać się w kinie? Zobaczcie czego tu nie należy robić – pobierz

A może zrobicie jeszcze prostą animację? Spójrzcie …- pobierz

I już na koniec dzisiejszych zajęć kilka ciekawostek. Najstarsze kino świata znajduje się w ….Szczecinie?! Nazywa się Pionier i działa nieprzerwanie od 1917roku. Natomiast do największego kina można wybrać się w Nowym Jorku. Ma ono prawie 6000 miejsc. Z kolei najmniejsze kino – dla zaledwie 25 osób – jest na Kubie.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia okazały się dla Was interesujące.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych