W Istocie… Światowy Dzień Godności z udziałem „Czwórki”

19.10.2022 r. klasa I b i przedstawiciele klas VIII a, VIII c, VIII d i VIII e naszej szkoły wzięli aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Godności w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Czytamy dla Pokoju” zorganizowanych w ZS Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie. Celem realizowanego projektu było wychowanie młodego pokolenia do wrażliwości na prawdę i dobro.

Młodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach bibliotecznych, które były częścią happeningu związanego z inauguracją Stowarzyszenia ISTOTA, działającego na rzecz edukacji czytelniczo-medialnej, wychowania i wolontariatu. Mali uczestnicy, pod okiem starszych kolegów z ZS Nr 2, stworzyli własne komiksy, pokonali sportowy tor przeszkód oraz nauczyli się tańczyć rock’a’rolla. Na zakończenie zajęć pierwszoklasiści zostali zaproszeni na poczęstunek, gdzie mogli spróbować pyszności przygotowanych przez uczniów klasy gastronomicznej.

Starsi uczniowie wzięli udział w warsztatach czytelniczo-filmowych „Dlaczego chodzisz w piżamie…?”, nawiązujących do praw człowieka, w tym godności, zawartych w Konstytucji RP oraz fabuły książki „Chłopiec w pasiastej piżamie” J. Boyne’a i jej filmowej adaptacji. Zabrała ona widzów do czasu drugiej wojny światowej i przedstawiła przyjaźń dwóch chłopców – syna oficera SS i ofiary obozu koncentracyjnego. Warsztaty zakończyliśmy wspólnym wnioskiem, że każde z praw człowieka jest ważne. Rodzimy się, żyjemy, budujemy świat i nie powinno w nim być ludzi lepszych i gorszych. Konstytucja nam to zapewnia.

Dziękujemy Dyrektorowi ZS Nr 2 w Grajewie p. Marcinowi Bobrowskiemu, paniom Beacie Strzałkowskiej, Beacie Szczepańskiej i Ewie Borawskiej oraz uczniom: Krysi Dudzińskiej, Bartkowi Zyskowskiemu (animatorom warsztatów) i Mateuszowi Turowskiemu z klasy mundurowej za piękną lekcję godności i życzliwości wobec drugiego człowieka jako realnego sposobu zmieniania świata na lepszy.

Uczniowie klasy I b, klas ósmych z opiekunami E. Czaplicką, M. Kuryś i L. Pietrzykowską