Świąteczne życzenia i eksperymenty z jajkiem

napis wesołych świąt wielkanocnych

Kiedy zmęczeni zimą, z coraz większym utęsknieniem wyglądamy wiosny, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca nadchodzi  – WIELKANOC – wyjątkowy czas,  w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Jest to święto najstarsze, pełne tradycji i obyczajów, których jest bardzo wiele.  Mieliści okazję je poznać. Dowiedzieliście się, dlaczego tak ważne jest święcenie pokarmów przynoszonych do kościoła w kolorowych, ozdobionych koszyczkach, co oznacza zwyczaj chodzenia z zielonym „gaikiem” i polewania się wodą w śmigus dyngus.  A dzisiaj proponujemy wam wykonanie wielkanocnej kartki z  papierowym zajączkiem, potrzebne będą kartki z bloku, najlepiej kolorowego, kredki i klej.

Wielkanocne ozdoby pobierz

eksperymenty z jajkiem

Drogie dzieci poznałyście wiele ciekawostek o pisance. Mamy nadzieję też, że spodobały Wam się również zaproponowane przez nas zabawy z jajkiem w roli głównej. Najpierw zaśpiewajcie wspólnie z rodzicami piosenkę „Pisanki, pisanki”.

A potem przygotujcie pomoce. Wszystko gotowe? Zapraszamy do … eksperymentów.  

eksperymenty z jajkiem

Czy łatwo jest rozgnieść skorupkę jaja w dłoni? 

Kochanie dzieci, spróbujcie przez woreczek śniadaniowy je rozgnieść. Czy łatwo było to zrobić? Okazuje się, że nie tak łatwo. Cały sekret tkwi w kształcie jajek, bo to on nadaje im taką dużą wytrzymałość. Jajka najbardziej wytrzymałe są na górze i na dole, więc jeśli ściśnie się je od góry do dołu nie pękną. To dlatego duża kura może wysiadywać jajka i one nie pękają pod jej ciężarem i dlatego pisklak jest w stanie wykluć się z jajka uderzając mocno dziobkiem w jeden punkt.

Jak rozpoznać czy jajko jest surowe czy gotowane nie rozgniatając skorupki?

Bierzemy jajko surowe (można je jakoś oznaczyć) oraz jajko gotowane i kręcimy nimi na stole. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej. Dlaczego? Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością, zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować.

Czy jajko włożone do wody będzie się na niej unosiło czy utonie?

Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednej rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do szklanek. Jajko w wodzie z solą pływa, w samej wodzie opada na dno. Dlaczego? Jajka toną, gdy włożymy je do wody dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. To dlatego w Martwym  Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody. 

Czy jajko umie skakać?

Surowe kurze jajko umieszczamy w słoiku i zalewamy octem na 48 godzin. Po tym czasie skorupka jest rozpuszczona, zmywamy ją wodą z kranu, a jajko zostaje tylko w błonce. Widać nawet żółtko! Jajko jest miękkie i odbija się jak piłeczka. Możemy dla lepszego efektu podświetlić jajko latarką. Ocet (kwas) działa na skorupkę jajka (zrobioną z wapnia) i ją rozpuszcza.

Czy jajka potrafią się kręcić?

Bierzemy jajko surowe i jajko gotowane i kręcimy nimi. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej. Dlaczego? Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością, zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować.

Jajko w butelce

Czy jest możliwe, że włożymy jajko do środka butelki o średnicy otworu mniejszej niż jajko? Pewnie. Ugotujcie jajko. Przygotujcie butelkę, spróbujcie jajko w całości włożyć do butelki. Niemożliwe, prawda? A teraz włóżcie zapalone zapałki i ponownie postawcie jajko na butelce. Jajko samo wskoczyło do środka … Dlaczego? Wytworzyła się różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz naczynia.

Jajko na sztorc

Spróbujcie postawić ugotowane lub surowe jajko na sztorc na blacie … Niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Nasypcie na blat odrobinę soli, ponownie postawcie jajko w pionie. Resztę soli możecie zdmuchnąć – jajko dalej stoi. Niemożliwe stało się możliwe. Dlaczego?  Jajko ma wyjątkowy kształt. Żeby stało musi być czymś podparte. W naszym doświadczeniu to zadanie spełnia sól. Nawet jej niewielkie kryształki potrafią stawiać opór.

Łapiemy żółtka

Jak oddzielić białko od żółtka. Pomóc mamie w domowych wypiekach, a przy okazji świetnie się bawić i ćwiczyć rączki? Wystarczy rozbić jajko na talerzyk, nacisnąć butelkę, przyłożyć ją do żółtka i rozluźnić uścisk. Co się stało? Żółtko zostało wciągnięte do środka. Teraz naciskamy i rozluźniamy uścisk, a żółtko wyskoczy z butelki tam gdzie tylko będziecie chcieli.

Mamy nadzieję, że te doświadczenia spodobają Wam się.                                                   

A teraz poćwiczcie do piosenki: „Głowa , ramiona ,kolana , pięty.” Znajdziecie ją na kanale  You Tube.   

  Życzymy Wam miłej zabawy!

 Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych