Spektakl profilaktyczno-edukacyjny w GCK                                                                    

Spektakl profilaktyczno-edukacyjny w GCK
,,Chemiczna zmiana nastroju kontra pozytywne emocje bez dopalaczy’’

Biorąc odbierasz życie

19 stycznia 2024 r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spektaklu profilaktyczno – edukacyjnym w Grajewskim Centrum Kultury wystawianym przez Teatr Madame z Białegostoku. Do udziału w wydarzeniu zachęcił wszystkich osobiście Burmistrz Miasta Grajewo, który na wstępie przedstawił cel zorganizowanego spotkania młodzieży.

Główni bohaterowie – Diana i Damian – umożliwili zdobycie wiedzy za pomocą wszystkich zmysłów, jakimi dysponuje człowiek. Starali się wpłynąć na wyobraźnię i refleksję uczniów, co w konsekwencji działa na cenione społecznie umiejętności i postawy. Opowiedziana historia osób uzależnionych w niezwykle interesujący sposób przedstawiła zagrożenia, jakie niesie ze sobą zażywanie substancji psychoaktywnych, a także ukazała ich destrukcyjny wpływ na życie człowieka, na nieodwracalne zmiany neurologiczne. Fabuła sztuki zachęcała młodzież do poszukiwania własnej indywidualności oraz realizacji pasji i marzeń, na życie wolne od nałogów, które zabierają wszystko. Przedstawienie pozwoliło na odkrycie pozytywnych emocji bez konieczności sięgania po szkodliwe substancje. Poruszony był również problem uzależnienia od telefonu.

W końcowej części spotkania w sali kinowej uczniowie zapoznani zostali z ofertą konkursu ph. ,,Biorąc odbierasz życie’’ oraz słuchali prelekcji policjantów z KPP w Grajewie na temat konsekwencji prawnych związanych z zachowaniami ryzykownymi. Policjanci przestrzegali przed zagrożeniami  oraz problemem uzależnień.

Pedagog specjalny – Anna Formejster

Fot. D. Styczyński z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości