Spacerkiem po dworcu kolejowym

      Brak komentarzy do Spacerkiem po dworcu kolejowym

15 kwietnia 2023 r. (sobota) po raz kolejny Grajewska Izba Historyczna i SP 4 Grajewo zaprosiły mieszkańców miasta na Spacer Historyczny. Tym razem miejscem był grajewski dworzec kolejowy, ponieważ w tym roku mija 150. rocznica powstania linii kolejowej brzesko – grajewskiej i otwarcia stacji kolejowej.

Na spacer przyszło w różnym wieku wielu mieszkańców Grajewa. Na początku p. Wiesław Jerulank przywitał wszystkich i powiedział o szczególnym znaczeniu tego miejsca dla miasta. Następnie p. dr Tomasz Dudziński na peronie 1 przypomniał historię powstawania tej linii kolejowej i jej znaczenie dla rozwoju miasta.
Po tym największą atrakcją, dzięki uprzejmości Starostwa Grajewskiego, było wejście do zamkniętego od lat budynku dworca kolejowego. Tutaj również zapoznano wszystkich z tym miejscem i poszczególnymi pomieszczeniami. Uczestnicy otrzymali reprodukcje starych fotografii z tamtych lat. Po zwiedzeniu budynku stacji można było wejść do nieczynnej już wieży ciśnień.

Po oficjalnym spotkaniu wspomnieniom uczestników nie było końca. Relacje ze spaceru po budynku dworca ukazały się na antenie Polskiego Radia Białystok i TVP Białystok.

Fot. L. Pietrzykowska, „Grajewo dawniej i dzisiaj”