Przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników biblioteki

Kwiaty i książka

Kto czyta, rozkwita, a miłość do książek jest prezentem na całe życie.

W ostatnim tygodniu października do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyło 86 uczniów klas pierwszych.

Pierwsze wypożyczenia pięknych baśni, bajek, wierszyków i różnorodnych opowieści poprzedziły lekcje, których celem było zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z biblioteki i jej zbiorów oraz przygotowanie do dokonywania samodzielnych wyborów czytelniczych. Pierwszoklasiści dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami czytelniczymi, rozwiązywali zagadki. Z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów utworów zaczerpniętych z klasyki literatury dziecięcej, złożyli przyrzeczenie czytelnika. 

Miłą niespodzianką były Wyprawki Czytelnicze dla każdego dziecka z Instytutu Książki sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

• „Pierwsze abecadło”- zbiór tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcej literatury m.in. M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry i innych, z ilustracjami Iwony Chmielewskiej.
• „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadający w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania i pomysły na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Projekt został przygotowany, aby dzięki zaangażowaniu Rodziców miłość do książek oraz pasja czytania towarzyszyły dzieciom a naszym uczniom na co dzień.

Panie wychowawczynie w ramach programu „Szkoła dobrych rozwiązań” Nowej Ery otrzymały „Alfabety demonstracyjne” do pracy w edukacji wczesnoszkolnej.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu niezapomnianych chwil z książką, a Rodziców i Panie wychowawczynie zapraszamy do wspólnego wypożyczania, czytania i rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci.

Pamiętajmy, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych umiejętności. Dziecko, które opanuje tę umiejętność jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno poradzi sobie na dalszych etapach edukacyjnych.

Zapraszamy do biblioteki.

L. Pietrzykowska i E. Czaplicka