Kto czyta, rozkwita, a miłość do książek jest prezentem na całe życie.
W ostatnim tygodniu października do grona czytelników biblioteki szkolnej dołączyło 86 uczniów klas pierwszych.
Pierwsze wypożyczenia pięknych baśni, bajek, wierszyków i różnorodnych opowieści poprzedziły lekcje, których celem było zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z biblioteki i jej zbiorów oraz przygotowanie do dokonywania samodzielnych wyborów czytelniczych. Pierwszoklasiści dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami czytelniczymi, rozwiązywali zagadki. Z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów utworów zaczerpniętych z klasyki literatury dziecięcej, złożyli przyrzeczenie czytelnika.
Miłą niespodzianką były Wyprawki Czytelnicze dla każdego dziecka z Instytutu Książki sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
• „Pierwsze abecadło”- zbiór tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcej literatury m.in. M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry i innych, z ilustracjami Iwony Chmielewskiej.
• „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadający w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania i pomysły na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.
Projekt został przygotowany, aby dzięki zaangażowaniu Rodziców miłość do książek oraz pasja czytania towarzyszyły dzieciom a naszym uczniom na co dzień.
Panie wychowawczynie w ramach programu „Szkoła dobrych rozwiązań” Nowej Ery otrzymały „Alfabety demonstracyjne” do pracy w edukacji wczesnoszkolnej.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu niezapomnianych chwil z książką, a Rodziców i Panie wychowawczynie zapraszamy do wspólnego wypożyczania, czytania i rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci.
Pamiętajmy, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych umiejętności. Dziecko, które opanuje tę umiejętność jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno poradzi sobie na dalszych etapach edukacyjnych.
Zapraszamy do biblioteki.
L. Pietrzykowska i E. Czaplicka