Projekt edukacyjny „Zimowe ABC ptasiej stołówki”

Uczniowie klasy II a, d oraz dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedronki”, w miesiącach lutym i marcu, realizowały edukacyjny projekt ekologiczny pt. „Zimowe ABC ptasiej stołówki”.

W ramach zajęć rozbudzono zainteresowania czytelnicze książkami o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, promowano literaturę piękną i popularnonaukową dostępną w bibliotece szkolnej. Ponadto rozwijano pasje i zainteresowania ornitologiczne, popularyzowano wiedzę na temat ptaków i ich środowiska życia, rozwijano potrzeby kontaktu z przyrodą oraz uwrażliwiano na jej piękno.

W trakcie spotkań, które odbywały się m.in. w bibliotece szkolnej, dzieci poznały książki przyrodnicze z literatury pięknej, popularnonaukowej, nauczyły się rozpoznawać ptaki odlatujące i pozostające na zimę. Nauczyły się wyjaśniać przyczynę ich odlotu do cieplejszych regionów świata. Uczniowie i przedszkolaki poznały też zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. Wiedzę swoją spraktykowały podczas wspólnego wieszania karmników na drzewach wokół szkoły i podczas spacerów do Parku Solidarności, gdzie dokarmiały znajdujące się tam kaczki i inne ptaki. Do akcji dokarmiania ptaków włączyli się także uczniowie z klas II b, II c.

W trakcie wycieczek przyrodniczych uczniowie i przedszkolaki dokonały wnikliwych obserwacji, o czym świadczyły liczne uwagi i spostrzeżenia dotyczące ptaków. Nauczyły się też zasad zachowania podczas zajęć terenowych. Efektem podjętych działań były też prace plastyczne, które na zakończenie projektu ozdobiły gazetki ścienne. Część prac została wysłana na konkurs „Ptasia zima nad Biebrzą” ogłoszony przez Biebrzański Park Narodowy. Udział w konkursie wzięli: Agata Formejster II d, Nikola Zalewska III c, Wiktoria Zalewska II a, Oliwia Muszyńska I d, Julia Karwowska I d, Klaudia Blaszko I a (opiekun p. B. Chełmińska), przedszkolaki z oddziału „Biedronki”: Zuzanna Kaczyńska, Nicole Bałdyga, Jakub Mieńkowski (opiekun . A. Stradczuk).

Wspólna praca, zdobyta wiedza oraz przeżywana radość z podjętych działań pozwoliła sądzić, że projekt spełnił swoje zamierzone cele.

Koordynatorzy: I.Bukrejewska, A. Joka, A. Krawczyk