Projekt edukacyjny „CZYTAM ROZUMIEM-NIE BIORĘ! Profilaktyka uzależnień w literaturze młodzieżowej’’

Członkowie Szkolnego Koła Profilaktyków z opiekunem siedzą przy stoliku z książkami

Zakończyła się realizacja projektu ,,Czytam-Rozumiem- Nie biorę. Profilaktyka uzależnień w literaturze młodzieżowej’’. Młodzież z klas VII d i VII a – członkowie Szkolnego Koła Młodych Profilaktyków – zaangażowali się całym sercem, aby każde zadanie było wykonane z dużym rozmachem i trafiło do całej społeczności szkolnej, a przede wszystkim do uczennic i uczniów klas VI -VIII. Zadania były realizowane wieloetapowo i skupiały się wokół dwóch większych wydarzeń.

Celem projektu była popularyzacja czytelnictwa poruszającego tematykę związaną ze współczesnymi zagrożeniami dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym i niepożądanym , wzmacnianie pozytywnych zachowań uczniów oraz promowanie działań, które służą powszechnie akceptowanym normom społecznym, aktywizacji i integracji w przygotowaniu wydarzeń dla szkoły, klasy i środowiska lokalnego, uwrażliwienie na dostrzeganie problemów i potrzeb swoich i rówieśników przy realizacji wspólnych zamierzeń poprzez udział w planowaniu, organizowaniu zadań służących profilaktyce.

Zadanie 1
Wyprawa do Biblioteki Miejskiej i zorganizowanie wystawy promującej czytelnictwo literatury profilaktycznej.
Młodzi aktywiści wyszukiwali ciekawe tytuły książek i czasopism poruszające problematykę związaną ze współczesnymi problemami i zagrożeniami dzieci i młodzieży. W bibliotece spotkaliśmy się z miłym przyjęciem i wsparciem pracujących tam pań. Spędziliśmy miło czas na przeglądaniu księgozbioru, dyskusjach i rozwiązywaniu przygotowanych zagadek- niespodzianek. Udało się nam zgromadzić sporą liczbę ciekawych materiałów. Cenne było również wykorzystanie zasobów biblioteki szkolnej i prywatnej biblioteczki pedagoga szkolnego. Zorganizowaliśmy szeroką akcję informacyjną.Zachęcaliśmy do udziału w naszych wydarzeniach poprzez dziennik elektroniczny Librus i osobiste ogłoszenia w poszczególnych klasach przez wspaniałych aktywistów naszego koła.
Przygotowaliśmy skróty tematyki znalezionych książek wraz z tytułami i nazwiskami autorów oraz zdjęciami okładek. Wszystkie informacje zamieściliśmy na specjalnie przygotowanych gazetkach. Następnie zorganizowaliśmy w holu szkoły wystawę zgromadzonych książek, czasopism i ulotek. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli oraz pracowników szkoły, a nawet rodziców. Każdy mógł coś dla siebie znaleźć, można było przeglądać książki, poczytać na miejscu lub wypożyczyć, porozmawiać, skorzystać z rady organizatorów wystawy, dowiedzieć się co zrobić i jak postąpić w sytuacjach problemowych. Zaciekawieni uczniowie zapisywali sobie interesujące tytuły książek i artykułów, brali ulotki profilaktyczne, oglądali gazetki.
Przygotowana specjalna Księga Komentarzy szybko zapełniała się pozytywnymi wpisami.
Całość uświetniały wspólne śpiewy przy dźwiękach granych przez jedną z uczestniczek projektu.

Zadanie 2
Wieczór profilaktyczny ,,CZYTAM-ROZUMIEM – NIE BIORĘ’’- wspólne czytanie literatury profilaktycznej.
16 grudnia 2021r. odbyło się finałowe wydarzenie naszego przedsięwzięcia. Zorganizowaliśmy wieczorek dla zainteresowanych literaturą młodzieżową z zakresu profilaktyki uzależnień ph. ,,Czytam – Rozumiem – Nie biorę”. Przy filiżankach aromatycznej herbaty zimowej czytaliśmy wybrane fragmenty literatury profilaktycznej, uatrakcyjniliśmy czas oglądaniem scenek profilaktycznych przygotowanych przez uczniów na podstawie przeczytanych pozycji książkowych. Rozmawialiśmy o problemach dzieci i młodzieży oraz o sposobach radzenia sobie w różnych sytuacjach i możliwościach uzyskiwania wsparcia. Wieczór był tak intensywny, że ze smakiem jedliśmy zorganizowaną pizzę. Nie obyło się bez słuchania muzyki i śpiewu w pięknym wykonaniu przez uczennicę klasy VII d.

Podczas realizacji projektu spotykaliśmy się z dużą życzliwością całej społeczności szkolnej i chęcią pomocy ze strony wielu uczniów spoza koła profilaktycznego, pytano nas o możliwość pomocy w kolejnych przedsięwzięciach. Warto działać – to wyzwala pozytywną energię i chęć współpracy. We wszystkich wydarzeniach towarzyszył nam wierny miś profilaktyczny- zawsze widoczny na załączonych zdjęciach. Warto dodać, że będziemy kontynuować akcję. W naszych zamierzeniach są między innymi spotkania z przedstawicielami instytucji wspierających działania profilaktyczne szkoły.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu składam najserdeczniejsze podziękowania.

Realizator/realizatorzy projektu:
Anna Formejster /pedagog szkolny/ wspólnie ze swoimi aktywistami Szkolnego Koła Młodych Profilaktyków

GALERIA – ZADANIE 1

GALERIA – ZADANIE 2