Projekt edukacyjny „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Niedźwiedź Wojtek”

Na przełomie listopada 2022 r. i stycznia 2023 roku w SP 4 w klasach trzecich zrealizowano projekt edukacyjny „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Niedźwiedź Wojtek” Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Celem projektu było ukazanie losów niezwykłego niedźwiedzia Wojtka w wojsku, który jednocześnie zapoznał uczniów z ważnymi wydarzeniami dotyczącymi historii Polski.

Niedźwiedź Wojtek został oficjalnie wciągnięty do ewidencji kompanii w randze kanoniera, czyli szeregowego. Ta decyzja motywowana była przydziałem racji żywnościowych, niedźwiedzia trzeba było jakoś nakarmić. Zamiast żołdu Wojtek otrzymywał podwójną porcję jedzenia. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, podczas której nosił skrzynki z amunicją i ciągnął za sobą wózek z zaopatrzeniem. Za swoje pięcioletnie zasługi dla Armii Polskiej został awansowany do stopnia kaprala. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii stał się niedźwiedź niosący w łapach pocisk artyleryjski. Żołnierze mówili, że niedźwiedź Wojtek stał się prawdziwą częścią kompanii, a jego zachowanie i czyny źródłem podziwu i dumy dla wielu ludzi. Po zakończeniu II wojny światowej miś Wojtek wraz z wieloma polskimi żołnierzami został przetransportowany do ZOO w Szkocji.

W ramach projektu edukacyjnego „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Niedźwiedź Wojtek” zrealizowano następujące działania:

promocja, czytanie fragmentów i wypożyczanie książki „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego wydanej pod Honorowym Patronatem Pani Kapitan Ireny Anders, żony generała W. Andersa i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, której głównym bohaterem jest niedźwiedź brunatny Wojtek;

projekcja animowanego filmu edukacyjnego „Niedźwiedź Wojtek” opowiadającego o niedźwiedziu Wojtku i losach Polaków deportowanych do ZSRR, formowaniu się polskiej armii i jej szlaku bojowym z Bliskiego Wschodu aż pod Monte Cassino;

warsztaty edukacyjne „Miś Wojtek – przyjaciel i bohater” z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie: zadania tematyczne, rysunkowe, krzyżówki oraz  edukacyjna gra planszowa; 

Szkolny konkurs plastyczny ph. „Niedźwiedź Wojtek na szlaku wojennym”:
I miejsce – Liwia Pieńczykowska kl. III c,
II miejsce – Klaudia Blaszko kl. III a i Yeva Kriuchenkova kl. III b,
III miejsce – Gabriela Kudrawiec kl. III d, Barbara Poniatowska kl. III c i Tobiasz Gadomski kl. III d;

Instagram Niedźwiedzia Wojtka – „Co byłoby, gdyby niedźwiedź Wojtek żył w naszych czasach? Czy prowadziłby swoje media społecznościowe?” – trzecioklasiści uznali to za bardzo prawdopodobne. Na lekcjach języka angielskiego zamienili się w „content creators” i stworzyli posty, które dzielny miś mógłby zamieścić na swoim koncie na Instagramie. Stosując metodę burzy mózgów, wyłonili najciekawsze momenty z życia niedźwiadka i zaopatrzyli je w krótkie opisy w języku angielskim. Następnie uczniowie stworzyli odpowiednie ilustracje. Posty na Instagrama gotowe! Misiu możesz podbijać świat social mediów.

Koordynatorki projektu:
Lilla Pietrzykowska, Ewa Czaplicka (nauczyciele bibliotekarze), Jadwiga Laszczkowska, Barbara Krukowska, Anna Bukowska, Olga Fiodorowicz (wychowawczynie), Anna Mioduszewska, Agnieszka Sokołowska i Dorota Zabłocka (nauczyciele języka angielskiego)