Noc Bibliotek – projekt edukacyjny „Czytanie wzmacnia”

W październiku 2021 r. w „Czwórce” miało miejsce niecodzienne wydarzenie – VII Ogólnopolska Noc Bibliotek, która w tym roku odbyła się ph. „Czytanie wzmacnia”. To przedsięwzięcie jest współtworzone przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta dzieciom” i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a odbywa się pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej i programu Niepodległa, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. „Czwórka” uczestniczyła w nim już po raz kolejny. W ten sposób został skierowany snop światła na literaturę i jej rolę w życiu każdego z nas. Zamieszczając w scenariuszu różnorodne działania, pokazywaliśmy wspierającą moc literatury, która wpływa na pozytywne emocje (daje nam uczucia radości, szczęścia, spełnienia), na relacje (na kontakty z innymi – przyjaciółmi, rodziną, społecznością, której jesteśmy częścią), na osiągnięcia (napędza do dalszego działania i motywuje do wysiłku), pochłania (angażuje i zapominamy o wszystkim innym), nadaje sens naszemu życiu i sprzyja rozwojowi i samorealizacji.

Noc Bibliotek została poprzedzona naszym udziałem w webinarze przygotowanym przez organizatorów. W paczce jako szkolni koordynatorzy otrzymaliśmy 5 plakatów akcji, 100 zakładek, książkę „Operacja „Podmuch wiatru” z serii Biuro Detektywistyczne nr 2”, kod do biblioteki e-booków i audiobooków od partnerskich firm Platon i Empik.

Uczestnikami „książkowej nocy” byli przedstawiciele klas V-VII. Z racji pandemicznych procedur impreza rozpoczęła się spotkaniem przed biblioteką szkolną oraz odczytaniem przez Laurę Ladzińską z klasy V b – członkinię Koła Przyjaciół Biblioteki – wiersza J. Mueller „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?”. Uczniom zostały również przypomniane zasady bezpieczeństwa. Wszystko to odbywało się na tle okolicznościowej wystawy ph. „Potęga książkowego słowa” oraz specjalnie przygotowanych tablic, na których widniały cytaty nawiązujące do hasła przewodniego. Kolejnym punktem była rozgrzewka z książką i zabawa integrująca „Poznajmy się”. Pokazała ona, jak różnorodne są zainteresowania zarówno uczniów, jak i nauczycielek przygotowujących to wydarzenie. Następnie uczestnicy obejrzeli film „Operacja: Człowiek w czerni” (reż. Grethe Bøe-Waal) na podstawie popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2”, bo kino też wzmacnia. Film stworzył okazję do omówienia z uczestnikami takich tematów, jak: kiedy ciekawość staje się nieetyczna, czyli jak nie przekraczać granic w zabawie; rozwijanie swoich pasji; nie kradnij bez – bez wyjątków; siłowanie się ze strachem, czyli w czym może pomóc nam ciekawość. Kolejnym punktem były zabawy detektywistyczne, które uprawniały do zdobycia legitymacji detektywa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z technikiem kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie – panem Zdzisławem Kwiatkowskim, który dokonywał czynności daktyloskopii, upraszczając, pokazywał dzieciom, jak się pobiera ślady linii papilarnych. Niektórzy z uczestników brali ponadto udział w nocnych podchodach, zorganizowanych w sali obok. Dodatkowo została krótko zaprezentowana i rozesłana do 100 czytelników (za pośrednictwem rodziców) gra online „Czytanie wzmacnia”. Gra została stworzona dla wszystkich bibliotek biorących udział w akcji. Jej zadania obejmują cztery ścieżki dotyczące tego, jak czytanie wzmacnia: zdrowie, wiedzę, relację i wyobraźnię. Zanim wszyscy opuścili mury szkoły (wydarzenie odbywało się w godzinach 16.30 – 20.10), otrzymali drobne upominki i zostali zachęceni do Szkolnego Konkursu Czytelniczo – Literackiego ph. „Lemowe Bajki”.

Koordynatorki (L. Pietrzykowska, H. Muryjas-Rząsa, M. Lenkiewicz, J. Waniewska, A. Sokołowska) serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i ich rodzicom, pracownikom KPP w Grajewie, Urzędowi Miasta Grajewo, Dyrekcji, wychowawcom i pracownikom, którzy okazali pomoc w realizacji tego nietypowego przedsięwzięcia.

Całe wydarzenie upamiętnia przygotowany filmik, za montaż którego serdecznie dziękujemy p. Tomaszowi Kosteckiemu.