Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek” – „Kraina Przyjaźni”

Podsumowanie zadań listopadowych, które wykonały „Słoneczka” z SP nr 4 w Grajewie, wynikających z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Drugi wykonany moduł nosił tytuł „Kraina Przyjaźni”. Zrealizowaliśmy wiele zadań, aby przybliżyć naszym przedszkolakom ten temat. Dzieci uczyły się, że prawdziwa przyjaźń i miłość to największy skarb w naszym życiu. Zostały zrealizowane następujące zadania:

1. „Prawdziwy Przyjaciel to Skarb”– na podstawie bajki I. Krasickiego pt. „Przyjaciele”. Dzieci wcieliły się w role bohaterów i przedstawiły krótką inscenizację. Wypowiedziały się na temat zachowania przyjaciół zajączka i oceniły ich postępowanie.

2. „Mój Przyjaciel i Ja” – ułożenie baśni o prawdziwym przyjacielu i wykonanie ilustracji.

3.„Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa”. Zajęcia warsztatowe, w czasie których dzieci poznały prawa dziecka na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka.

4. „Dzień Postaci z Bajek” – zorganizowanie Balu Postaci z Bajek, połączonego z głośnym czytaniem bajek.

Czy to bajka, czy nie bajka,
Mówcie sobie, co tam chcecie.

A ja przecież wam powiadam,
Krasnoludki są na świecie…

Bajki są nieodzownym elementem dzieciństwa, a każdy z nas ma te najbardziej lubiane. W związku z tym zorganizowaliśmy „Dzień Postaci z Bajek”, który miał wszystkim przypomnieć, jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą.

5 . Dobranocki z dawnych lat – obejrzenie bajki o „Troskliwych Misiach”. Zapoznanie dzieci z misiami, które stanowiły grupę przyjaciół chcących pomagać innym. Misie pokazują i przekazują dzieciom wartości, takie jak: przyjaźń, pomoc, współpraca, dobro, troska i życzliwość. „Mój Troskliwy Miś „- praca plastyczna (malowanie troskliwego misia farbami).

6. „Paw co ogon miał z przyjaźni” – rozmowa z dziećmi nakierowana na przekaz, że gest przyjacielskiej pomocy nie musi być wielkim gestem. Wystarczy drobną uczynność wobec osoby będącej w potrzebie, a może to w znacznym stopniu zmienić jej świat. Wykonanie przez dzieci piór pawia i doklejenie ich pawiowi. Paw zyskał kolorowy ogon, a dzieci doświadczyły morału płynącego z bajki Pana Poety, że wystarczy, aby wielu przyjaciół okazało drobny gest, a świat osoby będącej w potrzebie zmieni się znacząco!

22 listopada dzieci z grupy „Słoneczek” odwiedziły Seniorów w Klubie Seniora w Grajewie. Towarzyszyła nam Pani Wicedyrektor – Joanna Szymanowska. Przedszkolaki przekazały herbatki zebrane podczas akcji „Herbatka dla Seniora”. Dzieci przedstawiły krótką część artystyczną i złożyły życzenia Seniorom z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. 

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w akcję zbiórki herbat dla Seniorów, a tym samym w realizację Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”, który jest realizowany przez grupę przedszkolną „Słoneczka”.