Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Święto Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r.

Na początku obchodzono to święto w jeden dzień, a od 2008 r. cały miesiąc – październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tradycja tego święta ma już 24 lata. Tegoroczne przebiegało pod hasłem: „BIBLIOTEKA SZKOLNA – MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023 - plakat

W ramach obchodów tego święta na terenie naszej szkoły zaplanowano i przeprowadzono szereg działań bibliotecznych:
• Zbiórka książek do szkolnej biblioteki pod hasłem „Podaruj książkę bibliotece”.
• Akcja „Co teraz czytasz?”. Akcja miała na celu wspólne dzielenie się informacjami o tym, co teraz czytamy. Każdy uczeń, jak i nauczyciel, pracownik szkoły, a także rodzice uczniów, wpisywali tytuł książek, które ostatnio czytali (rozmowy z uczniami o książkach).
• Akcja „Bijemy REKORD odwiedzin w bibliotece”, miała na celu promocję czytelnictwa oraz popularyzację „biblioteki, jako szczęśliwego miejsca, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
• Konkurs plastyczny dla uczniów klas II – III ph.: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
• Głośne czytanie w bibliotece – cykl zajęć czytelniczych.
• Konkurs na najbardziej oryginalne i pomysłowe życzenia imieninowe dla szkolnej biblioteki.
• Kącik czytelniczy: „Książki Tygodnia” – tematyczne wystawy książek polecanych przez uczniów należących do kół bibliotecznych: „Zagadki detektywistyczne”, „Romantyczne historie”, „Opowieści magiczne i upiorne”, „Nowości czytelnicze czekają w bibliotece”.
• Wycieczki czytelników biblioteki szkolnej do Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie.

Podsumowując, uznajemy ten miesiąc za bardzo udany.
Laureatom i wyróżnionym gratulujemy.
Serdecznie dziękujemy za udział  i wspólną, wspaniałą  zabawę.

Nauczyciele bibliotekarze