IX edycja Ogólnopolskiego programu „Młodzi w Akcji” w SP 4

Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie od kilku lat realizuje projekt w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi w Akcji” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca się.

Tym razem już w IX edycji ścieżki „PoczytajMy” wzięli udział uczniowie – wolontariusze z klasy V b: Małgosia Karwowska, Nell Kurowska, Zuzia Kruszewska, Viktoria Borys, Kinga Mikielska i Szymon Pięczkowski, którzy utworzyli Klub Czytelniczy „Czytamy, rozmawiamy, polecamy”. Klub łączyły dwa aspekty: czytanie i działanie.

Spotkania odbywały się regularnie przez cały I semestr.

W pierwszym etapie realizowanego programu opiekunowie i uczniowie uczestniczyli w zdalnych szkoleniach:
Jak prowadzić ciekawą lekcję online? Przegląd darmowych narzędzi internetowych.
Jak tworzyć proste strony internetowe i blogi?
Jak zaangażować uczniów w projekt?

Webinaria skierowane do uczniów i uczennic:
Jak komunikować się ze społecznością lokalną?
Komu służy przestrzeń? O dostępności przestrzeni publicznej
Jak tworzyć młodzieżowe kampanie społeczne?
Jak czytać żeby nie zasnąć? Aktywne czytanie dla młodzieży
Darmowe narzędzia online do montażu filmów i prostej edycji zdjęć
Jak tworzyć proste strony internetowe i blogi?

W drugim etapie, uczniowie przy wsparciu opiekunów, utworzyli Klub Czytelniczy „Czytamy, rozmawiamy i polecamy” i według autorskich scenariuszy przygotowywali regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Po lekturze razem bawili się, rysowali, tańczyli, śpiewali, przygotowywali inscenizacje teatralne, a także uczyli.

W październiku, w związku z wprowadzeniem zdalnego nauczania, spotkania uczestników Klubu przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. W trakcie spotkań w zespole Teams narodził się Projekt edukacyjny pt. „Opowieści bajek, baśni i legend”. Dzięki możliwości połączenia internetowego młodzież przygotowała dla najmłodszych czytelników z grupy przedszkolnej „Muchomorki” transmisje zajęć z książką on-line. W trakcie tych transmisji przedszkolaki słuchały głośno czytanych bajek, a następnie z dużym zaangażowaniem brały udział w przygotowanych przez uczniów zabawach i zadaniach: „Czy to baśń, czy nie baśń”, „Bajka pod choinkę”. W trakcie akcji czytelniczych młodzież w nietuzinkowy sposób pokazywała swoim rówieśnikom, jak wciągające jest czytanie.

W grudniu uczestnicy Klubu wzięli udział w konkursie świąteczno-zimowej zabawie organizowanej przez autorów programu, której celem było opracowanie i przesłanie slajdu, plakatu, listu i opowiadań, które ukazywały „Wymarzoną książkę na święta”. Nasi uczniowie zwyciężyli i otrzymali kod do pobrania e-booka Justyny Sucheckiej Young Power.

Koordynatorzy projektu: I.Bukrejewska, R. Sokołowska

Dylom dla szkoły za realizację ogólnopolskiego programu „Młodzi w Akcji” ścieżka „PoczytajMy”Kruszewska

Dyplom dla szkoły za udział w programie Młodzi w Akcji