„Czwórka” opiekuje się Miejskim Sadem Owocowym

17 lutego 2022 r. w ramach realizacji programu przyrodniczo-edukacyjnego uczniowie klas I c i II d ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie wraz z Dyrektorem p. Karolem Choynowskim i wychowawczyniami: p. Renatą Wierzchowską i p. Olgą Fiodorowicz oraz szkolnymi konserwatorami udali się do Miejskiego Sadu Owocowego położonego przy ul. Ekologicznej i ul. Targowej, nad którym szkoła sprawuje opiekę.

Tutaj wspólnie dokonali przeglądu posadzonych wiosną 2021 roku z inicjatywy Burmistrza Miasta Grajewo dawnych odmian drzew i krzewów owocowych: jabłoni, grusz, wiśni, śliw, czereśni, porzeczki, agrestu, rabarbaru i aronii, które zostały zakupione od Podlaskiego Stowarzyszenia Eko Rolników zajmującego się ochroną dziedzictwa przyrodniczego – starych odmian drzew owocowych. Wspólnie uprzątnęli teren sadu. Stwierdzili w swoich oględzinach, iż należy odnowić tabliczki z napisami odmian, należy także odnowić mocowania siatek zabezpieczających, ponieważ po okresie zimowym uległy zniekształceniu. Uczniowie klas odwiedzających sad zobowiązali się do systematycznego utrzymywania porządku. Stworzono także harmonogram podlewania młodych roślin.

Już nie możemy doczekać się słodkich owoców z sadu, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Grajewa. Z pewnością dla młodszych będzie to pyszne odkrywanie, a dla starszych powrót do smaków dzieciństwa. Dołożymy wszelkich starań, aby sad piękniał, wydawał owoce i stawał się ciekawym edukacyjno-rekreacyjnym miejscem. Opieka nad sadem daje uczniom doskonałą możliwość nauki przyrody na świeżym powietrzu. Uczniowie doświadczą ile satysfakcji sprawi obserwowanie owocowania samodzielnie pielęgnowanych drzew i krzewów.

Karol Choynowski – dyrektor SP4 Grajewo

Fot. L. Pietrzykowska