Śmigus dyngus

      Brak komentarzy do Śmigus dyngus

Witajcie drogie dzieci!

Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. Wiąże się z nim wiele pięknych, ludowych tradycji. Jedną z nich jest „Lany Poniedziałek” dawniej nazywany lejkiem, oblewanką lub Dniem św. Lejka. 

śmigus dyngus

To jedyny dzień w roku, kiedy możemy wskoczyć do łóżka rodziców i bezkarnie wylać im na głowę szklankę wody, a siostrę albo brata zaatakować znienacka konewką. I jeszcze śmiać się z tego! Czy wiecie dlaczego?

Dowiecie się tego, oglądając filmik:
Śmigus Dyngus – polska tradycja – pobierz

Czy wiecie, że w przeszłości lany śmigus polegał na symbolicznym wzajemnym okładaniu się witkami wierzby i polewaniu się wodą, a dyngus na chodzeniu po domach i zbieraniu podarków, najczęściej jajek od osób, które chciały wykupić się od śmigusa.

Kolejnym zwyczajem jest chodzenie z gaikiem – maikiem.

marzanna

Gaik odbywa się zwykle we wtorek po Wielkiejnocy lub na Zielone Świątki, a niekiedy, niezależnie od tych świąt, w pierwszych dniach maja. Polega on na tym, że dziewczęta (czasem i chłopcy) stroją gałązkę sosnową lub całą choinkę we wstążki, świecidełka, kwiaty i dzwonki. Czasami na szczycie przywiązuje się lalkę, jako symbol królowej wiosny. Takie ustrojone drzewko lub gałązkę obnosi się ze śpiewem po wsiach i dworach, winszując przybycie „nowego lata”. Bywa, że do tego obnosi się żywą, niedorosłą dziewczynę pod tytułem „królewny”. Jednak w wielu okolicach topi się wcześniej Marzannę.

gaik - maik

Obejrzyjcie film mówiący o tympobierz

Spróbujcie sami to zrobićpobierz

Na zakończenie zajęć połuchajcie piosenki – pobierz

Powodzenia!

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych