Tydzień Bibliotek

      Brak komentarzy do Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek.

Biblioteka to instytucja powołana do gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania materiałów bibliotecznych. Wyróżniamy biblioteki publiczne, szkolne, naukowe i pedagogiczne.

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek przebiegają pod hasłem: „Zasmakuj w bibliotece”. Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób: „Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa”.

Akcja biblioteczna

W nawiązaniu do hasła Tygodnia Bibliotek” „Zasmakuj w bibliotece” zapraszamy Was do udziału w akcji „Smaczne kąski z mojej biblioteczki domowej”.

Co należy zrobić?

Prześlij zdjęcie jednej lub kilku ulubionych książek, które zgromadziłaś/zgromadziłeś w swojej biblioteczce domowej na adres:   lipie@o2.pl     iwbuk@o2.pl

Opublikujemy je na stronie szkoły. W ten wspólnie utworzymy biblioteczkę smakowitych kąsków literackich, która stanie się inspiracją dla innych do ich przeczytania.

Ważne biblioteki w Polsce

Tymczasem zapraszamy Was na spacer po najważniejszych bibliotekach w Polsce, które obok pełnionych funkcji są także prawdziwymi dziełami architektonicznymi.

Na liście tej nie może zabraknąć Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), która powstała w roku 1817r. Jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. Wielkim estetycznym walorem biblioteki jest ogród botaniczny znajdujący się na dachu gmachu.
Budynek biblioteki z ogrodem botanicznym – pobierz
Wnętrze biblioteki i nie tylko – pobierz

Kolejną „perłą” biblioteczną jest Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego utworzona w 1364 roku. To największy obiekt biblioteczny w Polsce uznany za ogniwo Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Obejrzyjcie jedną z najstarszych i największych bibliotek w Polsce, korzystając z górnego menu.
Filmik – pobierz

Biblioteka Narodowa w Warszawie jest jedną z najstarszych instytucji kultury w Polsce, działająca w latach 1747–1795 jako Biblioteka Załuskich, reaktywowana w 1928. Jest najważniejszą biblioteką naukową, ważnym ośrodkiem metodycznym dla bibliotek w Polsce. Gromadzi książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne wydawane na terenie Polski oraz polonika zagraniczne, publikuje książki oraz czasopisma naukowe.

Biblioteka Narodowa ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego w liczbie dwóch sztuk danego tytułu jako jedna z dwóch bibliotek w kraju obok Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Egzemplarz obowiązkowy to nałożony na wydawców obowiązek nieodpłatnego dostarczania do bibliotek druków, książek oraz dokumentów dźwiękowych i audiowizualnych.
Biblioteka Narodowa zewnątrz – pobierz

W magazynach i archiwach Biblioteki praca wre. Naukowcy pracują nad zachowaniem bardzo starych książek dla potomnych. I nie chodzi tu tylko o opasłe, nudnawe, zmurszałe tomiszcza…
Skanowanie ksiąg – pobierz

Czekamy na zdjęcia Waszych ulubionych książek z biblioteczek domowych!

Pozdrawiamy – nauczyciele bibliotekarze