X ogólnopolska Noc Bibliotek za nami

      Brak komentarzy do X ogólnopolska Noc Bibliotek za nami

11 października 2024 r. biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. To jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. Organizatorami Nocy są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Cała Polska czyta Dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz firmy Platon. Co roku akcję wspiera również liczne grono partnerów i patronów medialnych.

Tegoroczna X jubileuszowa edycja, a zarazem nasz projekt edukacyjny, przebiegły pod hasłem „Moc Bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek). My także w ten niekonwencjonalny sposób zachęciliśmy naszych czytelników, tym razem z klas V, VI i VII do czytania, do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej bezpłatnych zasobów.

Obchody w ”Czwórce” były wyeksponowane na stronie internetowej szkoły oraz w wystroju szkoły, dzięki kolorowym plakatom nadesłanym przez krajowych Organizatorów. Biblioteka szkolna otrzymała także książeczkę dla najmłodszych „Dobranocka dla Batmana” Marcelego Szpaka.

Spotkanie rozpoczęliśmy w dyskotekowej scenerii piosenką „MIŁOŚĆ ZA REGAŁEM”, po czym członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki (Zuzanna Pachucka i Zuzanna Nowik z klasy V a) odczytały wiersz „MOC BIBLIOTEK”, napisany specjalnie na tę okoliczność przez pisarkę Małgorzatę Strzałkowską.

Nasza Noc Bibliotek składała się z kilku bloków tematycznych:

• WIZUALNA PROMOCJA KSIĄŻKI I CZYTANIA – w bibliotece przygotowano dla czytelników wystawę ph. „Zasoby biblioteki szkolnej”, a na drzwiach pracowni na terenie szkoły została wyeksponowana ilustrowana reklama książek, prezentująca sentencje o książkach i czytaniu wraz z okładkami książek dostępnych w naszej bibliotece.

• ZABAWY CZYTELNICZE, w tym „Zabawa słowem” – zespoły z pojedynczych wersów układały wiersz ”MOC BIBLIOTEK” według własnego pomysłu. Następnie przedstawiały swoją wersję tekstu uczestnikom. Zaangażowanie i kreatywność poszczególnych grup zaowocowały powstaniem ciekawych wierszy. Okazało się także, że w każdym z ułożonych tekstów mocno wybrzmiewała siła oddziaływania bibliotek.

• „CZYTANIE LECZY DUSZĘ” – zajęcia ukazujące terapeutyczną moc literatury. Przeprowadziła je p. Martyna Dembińska, szkolny psycholog. Scenariusz zajęć opierał się na tekście literackim „Historia o pokorze. Dzień marudzących rodziców” zaczerpniętym z „Opowieści o tym, co daje moc” autorstwa Marka Michalaka. Celem zajęć było pokazanie, że odpowiednio dobrana literatura pomaga m. in. budować relacje między ludźmi oraz rozwiązywać bieżące problemy poprzez przekazywanie gotowych rozwiązań. Uczestnicy zastanawiali się nad znaczeniem pokory w życiu, poznawali sposoby rozpoznawania własnych trudności i wyrażania ich w adekwatny sposób, określali, czym jest odpowiedzialność za własne zachowanie oraz umiejętność przyznawania się do błędów.

• POEZJA i MUZYKA – wspólne śpiewanie piosenek ze znanymi tekstami poetyckimi, np. Sanah „Nic dwa razy ”(W. Szymborska).

• KUBUSIOWE CO NIECO – słodki poczęstunek dla uczestników w postaci bułeczek oraz soków i wody do picia ufundowanych przez koordynatorki.

• „Z BIBLIOTEKĄ PO ZDROWIE” – zawody sportowe w sali gimnastycznej z myślą o tym, że warto dbać o zachowanie dobrej formy psychicznej i fizycznej.

• „KSIĄŻKA NA EKRANIE” – SEANS FILMOWY „Mój brat ściga dinozaury”- inspirowany bestsellerową książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule. Film familijny pokazał w mądry sposób poważne sprawy, jak relacje w rodzinie i w gronie rówieśników, dojrzewanie i dorastanie, kłamstwa i ich konsekwencje, pierwsze zauroczenia, różne aspekty inności. Podkreślił wartość odpowiedzialności za siebie i innych, potrzebę akceptacji różnorodności, znaczenie otwartości i kreatywności. Film będzie można obejrzeć w bibliotece do 20 października.

• „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKAMI” – naszej Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja podarowywania przeczytanych nowości bibliotece szkolnej – książek przygodowych lub innych. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, w tym Przewodniczącej Rady Rodziców – p. Annie Mazurek, która od wielu lat wspiera bibliotekę i która tym razem odwiedziła nas z torbą wypełnioną książkami (akcja potrwa do 20 października), ale też aktywnie uczestniczyła w tej Nocy Bibliotek.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki i ekslibrisy przysłane przez CEO oraz „poczęstowali się” mądrymi i inspirującymi cytatami o książce i czytaniu, takimi „do przemyślenia”.

X Noc Bibliotek okazała się w naszej szkole czasem integracji, kreatywności, wspólnej zabawy, wspólnego śpiewania.

Tej wyjątkowej Nocy snop światła mocno eksponował to wyjątkowe, szkolne miejsce. Wszak chodzi o to, aby jak najwięcej osób uznało je za swoje i wracało tu regularnie w dzień.

Zapraszamy do korzystania
z MOCY BIBLIOTEKI,
MOCY ZASOBÓW,
MOCY CZYTANIA,
MOCY REALU
i MOCY RÓŻNORODNOŚCI.

Słowa podziękowania za okazaną pomoc kierujemy do Samorządu Uczniowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie i wszystkich zaangażowanych osób.

Organizatorki i koordynatorki szkolnego projektu:
J. Waniewska, H. Muryjas-Rząsa, L. Pietrzykowska,
M. Lenkiewicz, K. Bobrowska i A. Mioduszewska (opiekunki SU)

Fot. Koordynatorki i D. Styczyński z wykorzystaniem sprzętu z programu „Laboratoria Przyszłości”