Czytelniczo-przyrodniczy PROJEKT EDUKACYJNY
„Szare, bure i pstrokate, czyli Koci Świat w bibliotece”
„Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty to czułość i bliskość.”
W lutym uczniowie Klubu Czytelniczego „Czytamy, rozmawiamy, polecamy”, z klas III a, b, c, d oraz przedszkolaki z oddziału przedszkolnego „Biedronki” przystąpili do realizacji czytelniczo-przyrodniczego projektu edukacyjnego „Szare, bure i pstrokate, czyli Koci Świat w bibliotece”, którego celem było m.in. kształtowanie postawy właściwego stosunku wobec zwierząt, rozwijanie poczucia odpowiedzialności i szacunku do kotów, a także promocja biblioteki i jej zbiorów.
W pierwszych dniach obchodów Międzynarodowego Dnia Kota uczniowie obejrzeli film pt.„10 dziwnych ciekawostek o kotach”, dzięki czemu dowiedzieli się m.in. czy kot chętniej zjadłby słodkie lody, czy wypił słoną wodę, czy kot się poci, dlaczego mruczy i wiele, wiele innych. Następnie wykonali prace plastyczne o tematyce kociej. Na korytach szkolnych pojawiły się kocie grafiki – galerie „Myszkujące koty”, „74 szczęśliwe koty i ich tajemnice”. Kocie piękności, aforyzmy, cytaty przyozdobiły klasowe gazetki ścienne, parapety. Te dziecięce wytwory tworzyły także prace konkursowe ph.:„Mój ty koteczku”. Ich celem było uwrażliwienie na piękno i potrzeby tych zwierząt, jednocześnie zachęceniem do troski o nie poprzez włączenie się do zbiórki kociej karmy.
W kolejnym tygodniu zaplanowano kocie pląsy, zabawy i gry. Podczas zajęć dzieci tańczyły przy dźwiękach poznanej piosenki „Idzie kot”. Swoją inwencję twórczą miały okazję zaprezentować także wykonując przeróżne improwizacje ruchowe do utworu Gioacchino Rossini pt. „Duet kotów”. Do zabaw wykorzystały przyniesione z domu pluszowe maskotki kotów, które towarzyszyły im podczas zajęć.
Wykorzystując kostkę oraz specjalną planszę ze schematem rysunku bawiły się w grupach w zabawę „Wyturlaj kota”, polegającą na wykonaniu szkicu z wylosowanych elementów, rozwijały swoją wyobraźnię, poczucie estetyki i jednocześnie zdolności manualne. Przekonały się, że rysowanie kota jest niezwykle łatwe i utwierdziły się w przekonaniu, ze pięknego kota narysować może absolutnie każdy.
W pracowniach uczniowie zorganizowali wystawkę książek z literatury pięknej i popularnonaukowej ph.: „Koci świat”. Książki te przeglądali z chęcią podczas przerw, pogłębiając w ten sposób swoją wiedzę oraz czytały wybrane fragmenty, rozwijając swoje zainteresowanie czytelnictwem.
Kociej tematyki nie zabrakło także na zajęciach wychowania fizycznego. Tu dzieci miały okazję wykazać się swoją inwencją twórczą, wykonując szereg ćwiczeń naśladujących ruchy swoich kocich milusińskich.
W kolejnych dniach członkowie Klubu Czytelniczego „Czytamy, rozmawiamy, polecamy” rozpoczęli cykl spotkań z książką ph.: „Król pcheł” poświęconych kotom. Uczniowie odwiedzili młodszych kolegów i wspólnie stworzyli mapę graficzną dotyczącą zagadnień związanych z tym projektem. Uzgodnili, co dzieci chcą wiedzieć o kotach, i skrupulatnie zanotowały wszystkie pytania. W trakcie dalszy spotkań czytelniczych dzieci na podstawie encyklopedii, zdjęć, książek, albumów i prezentacji multimedialnych zdobywały wiedzę o kotach. Poznały różne rasy kotów, charaktery, kocie obyczaje i nawyki żywieniowe, zapoznały się ze sposobami pielęgnacji kotów. Powstały plakaty: „Budowa kota”, „32 ciekawostki na temat kotów”. Dni te stał się również, okazją do dzielenia się osobistymi przeżyciami związanymi z kotkami.
Wśród uczniów klas trzecich duże zainteresowanie wzbudziły prezentacje książkowe poświęcone kocim bohaterom. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały recytacji wierszy oraz fragmentów ciekawych i zabawnych książek, bajek i opowiadań związanych z głównym bohaterem czytelniczego spotkania. Tego dnia wszystkie ścieżki prowadziły śladami (tropami) kota do biblioteki szkolnej. Tam można było obejrzeć wystawę poświęconą „kocim książkom”, z których emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska. Każdy czytelnik wypożyczający książkę otrzymał zakładkę do książki tematycznie związaną z realizowanym projektem. Święto pokazało, że koty nie tylko mruczą i śpią, ale też pozostawiły swoje ślady w literaturze i języku.
Inauguracją obchodów tego wyjątkowego święta było pamiątkowe „kocie” spotkanie integracyjne trzecioklasistów i przedszkolaków. Na sali gimnastycznej wszyscy miłośnicy kotów oddali się wesołej zabawie, podczas której mogli zaprezentować swoje talenty i umiejętności. Imprezę rozpoczęto odegraniem spontanicznych scenek dramowych inspirowanych wierszem „Chory kotek” Stanisława Jachowicza. Następnie uczestnicy zabawy mogli wykazać się kocim sprytem i szybkością podczas „łapania myszy” czy picia mleka oraz giętkością i poczuciem rytmu przy wspólnie wykonanych kocich tańcach. Spotkanie przepełnione było również zagadkami i konkursami, podczas których dzieci wykazały się swoją ogromną wiedzą na temat kotów oraz talentem plastycznym. Wszystkiemu towarzyszył pomruk kociego zadowolenia oraz koci pazur rywalizacji.
W realizację projektu włączyli się także inni uczniowie i ich rodzice, którzy odpowiedzieli na apel uczestników projektu dotyczący zbiórki karmy i zabawek dla kotków, kotów i kocurów podopiecznych Fundacji MagdaLena w Grajewie. Akcja ta trwała od 17 lutego do 4 marca, a wszystko po to, aby opuszczone zwierzaki miały radośniejsze i smaczniejsze życie.
Za wszystkie dary – kocie delikatesy – serdecznie dziękujemy!
Koordynatorzy projektu: I. Bukrejewska, A. Gryczkowska, A. Krawczyk, M. Kuryś, J. Rydzewska, R. Sokołowska, A. Stradczuk.