PROJEKT EDUKACYJNY promujący czytelnictwo i muzykę klasyczną ph. „Z KSIĄŻKĄ I MUZYKĄ ŚWIĄTECZNE PODRÓŻE MAŁE I DUŻE” oparty na balecie Piotra Czajkowskiego i baśni E.A.T.Hoffmana „Dziadek do orzechów”.
Adresatami projektu byli uczniowie z klas: IV a, V a, VI a, VII a, VII e oraz dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedronki”.
Celem projektu było m.in. rozbudzenie miłości do literatury i muzyki klasycznej, kształcenie nawyków czytelniczych i gustów muzycznych, wywoływanie radości z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającego świata.
W ramach projektu, który był realizowany w naszej szkole, przeprowadzono szereg zajęć dydaktyczno – muzycznych z wykorzystaniem zbiorów bibliotecznych:
• Głośne czytanie fragmentu baśni E.T.A. Hoffmana „Dziadek do orzechów” na tle muzyki i tańca Wieszczki Cukrowej, Walca kwiatów, Tańca pastuszków, Taniec śnieżynek Piotra Czajkowskiego.
• Wspólne oglądanie retransmisji świątecznego baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” w wykonaniu tancerzy Teatru Bolszoj w Moskwie.
• Świąteczne warsztaty czytelniczo-muzyczne inspirowane baśnią E.T.A. Hoffmana oparte na suicie baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” – opus 71a oraz libretcie Mariusa Petipa i Iwana Wsiewołożski.
• Zaczarowany świat Klary, dziadka do orzechów i muzyczna choinka – retransmisja fragmentu baletu. „W świątecznym nastroju” – ocenianie postępowania głównych bohaterów ze szczególnym wyodrębnieniem pozytywnych cech, wyrażanie swoich emocji i przeżyć.
• „W krainie Dziadka do orzechów” – zajęcia czytelniczo – muzyczne skierowane do młodzieży z poszczególnych klasy i przedszkolaków z oddziału “Muchomorki”. Głośne czytanie fragmentów baśni połączone z zabawą integracyjną.
• Warsztaty czytelniczo-plastyczne inspirowane światłem baśni i baletu p. Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” – np. Marsz ołowianych żołnierzyków – fragment z aktu I baletu”. Interpretacja baletu „Dziadka do orzechów” lub tekstu zależała od wyobraźni plastycznej samego autora. Mogła to być postać lub portret głównego bohatera, portret zbiorowy kilku bohaterów, scena rodzajowa lub inne przedstawienie związane z prezentowanym tekstem, muzyką i obrazem. Galeria prac nagrodzonych –ekspresja przez sztukę.
• „Jestem Klarą i Fredem” – głośne czytanie fragmentów baśni E. A. T. Hoffmana (rozdz. II „Cuda”, i rozdz. IV „Podarunki”) Improwizacje ruchowo-taneczne przy muzyce klasycznej P. Czajkowskiego. Zajęcia przy muzyce z baletu „Dziadek do orzechów – Walc kwiatów. Uczniowie prezentują się muzyką w scenie symultanicznej (wszyscy tańczą jednocześnie, dokonując „przekładu” muzyki na taniec).
• „Piękny Książę i Klara w Krainie Słodyczy” – zabawy muzyczne oparte na fragmencie suity Taniec hiszpański i Taniec arabski. Ekspresja wrażeń poprzez ruch, taniec. (Płyta „Czar Rosji”).
• „Taniec Śnieżynek – zatańcz jak podpowiada ci muzyka”. Oglądanie retransmisji świątecznego baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” w wykonaniu tancerzy Teatru Bolszoj w Moskwie połączone z zabawą integrującą opartą na utworze Piotra Czajkowskiego.
• Głośne czytanie utworu „Dziadek do orzechów” i wspólne oglądanie sceny „Bitwa Myszek z Żołnierzykami” według chorografii Anny Szewczyk na podstawie choreografii V.Vsinonen. Integrujące grupę zabawy taneczne inspirowane fragmentem libretta baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”.
• ”Świąteczne marzenia”– (suita P. Czajkowskiego opus 71a). Prezentacja płyt kompaktowych „Mistrzowie muzyki klasycznej” z nagraniami kompozytora. Wspólne oglądanie ilustracji poświęconych baletowi „Dziadek do orzechów” (wykorzystanie multimediów dostępnych w Internecie).
• Zajęcia czytelniczo – muzyczne pt. „Historia wielkiego łupania. Chodź opowiem ci o orzechu”. Zajęcia połączone z wystawą i historią dziadków do orzechów.
Koordynatorzy: I.Bukrejewska, B.Dawid, współpraca p. A. Stradczuk