4 X 2022 r. w ramach projektu „BIBLIOTEKA -Twoje miejsce, Twoja przygoda z książką ”, w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie już po raz kolejny odbyła się ogólnopolska Noc Bibliotek, zainicjowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i rozwijana pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „To się musi POWIEŚĆ”, z akcentem na różne znaczenie tego słowa. Obchody były wyeksponowane w wystroju szkoły dzięki kolorowym plakatom nadesłanym przez krajowych Organizatorów. Ponadto biblioteka szkolna wzbogaciła się także o kolorowe komiksy.
Spotkanie rozpoczęliśmy w dyskotekowej scenerii piosenką „MIŁOŚĆ ZA REGAŁEM”, po czym członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki (Laura Ladzińska, Lena Karwowska i Gabriela Sztachelska z klasy VI b) odczytały wiersz „WCIĄGANIE W CZYTANIE” Joanny Mueller.
Następnym punktem tego wydarzenia było spotkanie z p. Grzegorzem Robertem Curyło, autorem powieści kryminalnych: „Słońce nad Grajewem”, „Burza nad Grajewem”, „Mgły nad Grajewem” i „Świt nad Grajewem”. Nasz gość w niezwykle interesujący sposób opowiedział o tym, jak powstawała pierwsza książka, która miała być jedyną. Okazało się jednak, że zgromadzony materiał i postać głównego bohatera pozwoliły na kontynuację pisania. Warto podkreślić, że uczniowie mieli możliwość poznania warsztatu pisarskiego twórcy, który w tym przypadku sięgał do historii naszego miasta i potrafił to wyeksponować w swoim wystąpieniu. Autor skupił uwagę uczniów, odwołując się do miejsc im bliskich, a jednak nie zawsze znanych. Okazało się też, że niektórzy doskonale znali tytuły powieści autorstwa p. Grzegorza Roberta Curyło z uwagi na to, iż czytali je ich bliscy.
Następnie wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek udali się do pracowni audio-wideo na seans filmowy – „BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA”. Film został zrealizowany na podstawie książki Martina Widmarka i Heleny Willis. W ten sposób i nie tylko nowa pracownia została wykorzystana przez uczestników. Przydała się również podczas zajęć czytelniczych pod hasłem: „DO TWARZY MI Z KSIĄŻKĄ”, gdzie uczniowie wykonali m. in. fotografie z książkami, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.
W programie Nocy Bibliotek znalazła się również WYSTAWA powieści współczesnych, historycznych, przygodowych, fantastycznych i detektywistycznych dostępnych w bibliotece szkolnej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie. Były także gry i zabawy czytelnicze w języku polskim i angielskim pod hasłem: „ŁOWCY WIEDZY”. Uczniowie tworzyli absurdalną opowieść, rozwiązywali rebusy z ukrytymi tytułami książek, na podstawie przeczytanych fragmentów rozpoznawali ich autorów i bohaterów. Wzięli także udział w grze Escape Room. Rozwiązując tajemnicze zagadki i quizy poznawali słownictwo związane z powieścią fantasy „Harry Potter” autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling.
Tegoroczne obchody NOCY BIBLIOTEK były odskocznią od codziennych uczniowskich obowiązków, a jednocześnie w niekonwencjonalny sposób zachęcały do sięgania po książki.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki przysłane przez CEO oraz słodki upominek (bez dodatku cukru) ufundowany przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Kierujemy również słowa podziękowania do pana Grzegorza Roberta Curyło za przyjęcie zaproszenia, a tym samym wzbogacenie programu obchodów Nocy Bibliotek.
Organizatorki i koordynatorki projektu: J. Waniewska, H. Muryjas-Rząsa, A. Sokołowska, A. Mioduszewska, M. Kuryś, M. Lenkiewicz (SU), R. Wierzchowska oraz E. Czaplicka i L. Pietrzykowska
Fot. Patrycja Wróblewska kl. VIII c, Wiktoria Wasilewska kl. VIII e, Łukasz Zyskowski kl. VIII a i organizatorki