Pamięć ożywiona w modlitwie

      Brak komentarzy do Pamięć ożywiona w modlitwie

Podobnie jak co roku, w listopadzie, modlimy się w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników oświaty, księży, katechetów, sióstr zakonnych z terenu Grajewa i powiatu grajewskiego. Tegoroczna Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego odbyła się 14 listopada 2024r. o godz.16.00 w Kościele pw. Św. Ojca Pio, jako że jej organizatorami są: Szkoła Podstawowa nr 4 – dyrektor Karol Choynowski i Parafia pw. Św. Ojca Pio – proboszcz ks. Dariusz Gosk.

W tej wzruszającej, modlitewnej uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, reprezentujące: Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2, Szkołę Podstawową nr 4, Zespół Szkół Specjalnych, Liceum Ogólnokształcące w Grajewie, Zespół Szkół Nr 2 w Grajewie, NSZZ „Solidarność” Oddział w Grajewie, Oddział ZNP w Grajewie. Zajmowały one centralną część świątyni, w której zebrali się czynni i emerytowani nauczyciele, pracownicy oświaty, ich rodziny, przyjaciele, młodzież szkolna, parafianie. Z radością odnotowaliśmy fakt, że w Eucharystii uczestniczyła p. Czesława Stawierej, mama zmarłego nagle w 2016 roku drugiego proboszcza tej Parafii, ks. Mariusza Stawiereja, wraz z jego siostrami. Swoją obecność w tej modlitewnej wspólnocie zaznaczyli przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, Sekretarz Miasta Ryszard Wolwark, reprezentujący Burmistrza Miasta Grajewo Macieja Pawła Bednarko, radni miejscy. We mszy uczestniczył p. Eugeniusz Formejster, Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, dyrekcje szkół, przedszkoli, przedstawiciele związków zawodowych.

Zebrani z uwagą wysłuchali okolicznościowej homilii, wygłoszonej przez JE ks. Biskupa. Zaakcentował w niej drogę człowieka do wieczności i Osobę, która zostawiła nam drogowskazy na tej drodze – Jezusa Chrystusa, rolę naszej modlitwy za osoby zmarłe, za dusze w czyśćcu cierpiące. Nasze życie jest darem pochodzącym od Boga i do Domu Ojca zmierzamy, warto więc pamiętać o życiu wiecznym, owej nadziei na radość spotkania z Panem.

Następnie w ciszy i skupieniu przedstawiciele poszczególnych jednostek oświatowych oraz nauczycieli emerytów polecali Bożemu miłosierdziu tych, którzy zostawili swój ślad w naszych umysłach i naszych sercach, co podkreśliła p. Halina Muryjas-Rząsa, dziękując w imieniu organizatorów JE ks. Biskupowi za tę modlitewną obecność i wygłoszone Słowo Boże. Każdej liście towarzyszył zapalony znicz, symbol naszej pamięci. Ta część modlitewnego skupienia zakończyła się dźwiękami „Ciszy”, utworu zagranego na trąbce przez p. Zbigniewa Perkowskiego, który włączył się w oprawę muzyczną, a grane przez niego utwory wzmocniły przekaz uroczystości. Jako niezwykle istotny należy wskazać udział młodzieży – tej w pocztach sztandarowych i nie tylko. Czytanie dnia zaprezentował absolwent SP4, obecnie uczeń LO w Grajewie, Rafał Łazowski, zaś zmarłych uczniów z naszych szkół i dzieci z przedszkoli polecał Panu Bogu przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, uczeń klasy VIII A, Krzysztof Akacki. Pamiątkowe fotografie wykonał z kolei Dariusz Styczyński, także z kl. VIII A.

Warto podkreślić, że ta organizowana od 2005 roku Msza święta (z roczną przerwą z uwagi na pandemię) jest poprzedzona zebraniem organizacyjnym z udziałem księdza proboszcza, przedstawicieli poszczególnych szkół, przedszkoli, a także nauczycieli emerytów oraz przedstawicieli związków zawodowych. To w czasie tego spotkania ustalane są szczegóły organizacyjne, a także aktualizowane listy zmarłych. Od lat służy tutaj pomocą p. Regina Abramczyk, której serdecznie dziękujemy.

Stałym elementem jest także porządkowanie zapomnianych grobów przez Samorządy Uczniowskie i wolontariuszy wraz z opiekunami oraz nauczycieli emerytów. To od nich wiele razy czerpaliśmy wiedzę o tych miejscach, które należy odwiedzić.

Jako organizatorzy serdecznie dziękujemy za wspólną modlitwę wszystkim, którzy w niej uczestniczyli. W sposób szczególny – p. Reginie Abramczyk, dyrekcjom przedszkoli i szkół, wszystkim pocztom sztandarowym i ich opiekunom z ramienia szkół, związkowcom, p. Zbigniewowi Perkowskiemu i p. Joannie Ruchlewicz za oprawę muzyczną.

Słowa podziękowania kierujemy również do tych wszystkich, którzy porządkowali zapomniane groby i zapalali na nich znicze.

Organizatorzy: ks. proboszcz Dariusz Gosk, dyrektor SP 4 p. Karol Choynowski, wicedyrektor p. Joanna Waniewska, p. Halina Muryjas-Rząsa, p. Marzenna Czajkowska, p. Lilla Pietrzykowska.