W ramach realizowanego w klasach I – III szkolnego projektu edukacyjnego „Moje miasto Grajewo” w bibliotece szkolnej i miejskiej odbywają się spotkania czytelnicze pod hasłem: „Grajewscy twórcy dzieciom”. Zaproszone osoby czytają najmłodszym uczniom utwory z literatury dziecięcej wybranych grajewskich autorów. Więcej szczegółów na ten temat napiszę w styczniu 2025 r. w podsumowaniu tej części projektu.
Do nielicznego grona grajewskich twórców piszących dzieciom należy niewątpliwie urodzony w Grajewie p. Apoloniusz Bogumił Ciołkiewicz – emerytowany nauczyciel polonista, poeta, satyryk. Był uczniem Szkoły Podstawowej nr 1, a następnie Liceum Ogólnokształcącego w Grajewie. Po dobrze zdanej maturze studiował na Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, gdzie uzyskał stopień magistra filologii polskiej i przez blisko 30 lat pracował jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4. Z humorem opisuje świat i siebie w utworach skierowanych do dzieci i dorosłych. Jest twórcą m. in. aforyzmów, fraszek, limeryków i zadań szaradziarskich. Jest członkiem Partii Dobrego Humoru. I tutaj ciekawostka: składka w tej partii wynosi przynajmniej trzy uśmiechy dziennie. Za swoją twórczość pisarz otrzymał szereg nagród literackich. Jest autorem słów hymnu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W jednym z udzielonych wywiadów powiedział: Pisanie dla dzieci to sama przyjemność. Dla dzieci, tak jak dla dorosłych pisze się…tylko jeszcze lepiej.
Jesteśmy dumni i dziękujemy, że p. Apoloniusz Bogumił Ciołkiewicz przyjął zaproszenie i w dniu 10 grudnia 2024 r. zagościł w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie. Spotkania odbyły się z udziałem uczniów klasy II c i p. Justyny Dzięgielewskiej oraz uczniów klasy I c i p. Renaty Wierzchowskiej. Naszego honorowego gościa na wstępie powitali: Dyrektor szkoły – p. Karol Choynowski, Wicedyrektor – p. Joanna Waniewska i bibliotekarka p. Lilla Pietrzykowska, będąca jednocześnie autorką i koordynatorką szkolnego projektu „Moje miasto Grajewo”.
Na początku p. Apoloniusz Ciołkiewicz wspomniał uczniom o lubianej przez siebie twórczości Jana Brzechwy. Przeczytał nawet jeden z jego wierszy – „Katar”, z aktywnym udziałem dzieci powtarzających jak echo: „A psik!”, a następnie zaprezentował wiersz swojego autorstwa „Historia pewnego kataru” z puentą: katar leczony czy nieleczony trwa tydzień, czyli 7 dni! Opowiedział dzieciom o swoim warsztacie pisarskim i dorobku literackim skierowanym do najmłodszych. Czytał wybrane przez siebie wiersze i zagadki, m. in. ze zbiorków: „Pisane na wodzie”, „Dalej albo nigdzie”, „W domu i blisko”, „Cztery pory roku”, a jego pełne humoru teksty wywoływały co chwilę uśmiech na twarzach dzieci. Oczywiście osoby, które o tym się jeszcze nie przekonały, odsyłamy do ich lektury. Zobaczycie, jak autor w mistrzowski i zabawny sposób odkrywa przed dziećmi uroki otaczającego je świata i zwraca uwagę na jego różnorodność. Pisarz pokazał także dzieciom książeczkę pt. „Królik imieniem Loki” napisaną wspólnie z córką Katarzyną. W rekomendacji czytamy: Ta książeczka zawiera garstkę wiadomości o pewnym króliku. Ale nie dziwcie się, bo ten królik to też miniaturka. I choć jest czarny, świat wokół siebie widzi w jasnych barwach. Jedna z uczennic Ania na prośbę poety, po wyrecytowaniu swojego ulubionego wiersza na forum, w nagrodę otrzymała książeczkę o tym tytule.
Pan A. B. Ciołkiewicz zaprezentował także swój komiks „Wędrówek kilka Czerwonego Wilka” z ilustracjami pana Jacka Skrzydlewskiego, napisany z okazji 480-lecia nadania praw miejskich Grajewu. Odpowiedział także na pytania zadane przez dzieci. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie książki lubi czytać nasz autor, skąd czerpie inspiracje do pisania i wiele, wiele innych ciekawostek. Uczniowie – w podziękowaniu za interesujące spotkanie i ku radości pisarza – pięknie zaśpiewali piosenki przygotowane pod kierunkiem wychowawczyń.
Oczywiście na koniec nie obyło się bez podpisywania książek przez autora, zakupionych do biblioteki przez Przewodniczącą Rady Rodziców – p. Annę Mazurek. Tutaj czynimy wielki ukłon w stronę Rady Rodziców i serdecznie dziękujemy za wychodzenie naprzeciw potrzebom biblioteki i jej czytelników. Dziękujemy za piękną kartę współpracy w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych naszych uczniów.
To spotkanie z p. Apoloniuszem Bogumiłem Ciołkiewiczem było ważnym wydarzeniem kulturalnym i na długo pozostanie w naszej pamięci, jak i naszego gościa, o czym świadczyć może przysłany do szkoły list, zamieszczony powyżej.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Spotkania z autorami pozwalają czytelnikom na bliższe poznanie pisarzy i ich twórczości. Cieszymy się, że w bibliotece „Czwórki” miało miejsce takie wydarzenie i może nie ostatnie. Ponadto p. A. B. Ciołkiewicz wręczył Dyrektorowi szkoły – p. Karolowi Choynowskiemu i przekazał na moje ręce do biblioteki szkolnej po egzemplarzu autorskiej książki „Moje grajewskie próby felietonowe”.
Po spotkaniu z dziećmi p. A. B. Ciołkiewicz zwiedził odmienioną szkołę i pracownie, w których dawniej uczył. Podczas tej wędrówki spotykał się z nauczycielami i osobami, z którymi pracował, bądź które uczył. Teraz osoby te są młodymi rodzicami przyprowadzającymi swoje dzieci do „Czwórki”. Były rozmowy i piękne wspomnienia…
Dziękuję za okazaną pomoc w różnych etapach organizacji spotkań: Dyrektorowi szkoły – p. Karolowi Choynowskiemu, Wicedyrektor – p. Joannie Waniewskiej, p. Halinie Muryjas-Rząsie, p. Annie Mazurek, p. Magdzie Lewosz, p. Marcie Lenkiewicz, p. Katarzynie Bobrowskiej, p. Elżbiecie Sarnackiej, p. R. Wierzchowskiej i p. Justynie Dzięgielewskiej.
L. Pietrzykowska