– Dzisiaj po raz kolejny przywołaliśmy w pamięci postacie tych, którzy zostawili swoje ślady w naszych sercach i w naszej pamięci, w naszym mieście i poza jego obszarem – powiedziała p. Halina Muryjas – Rząsa, która w imieniu Organizatorów (Szkoła Podstawowa nr 4 – dyrektor Karol Choynowski i Parafia pw. Św. Ojca Pio – Proboszcz ks. Dariusz Gosk) dziękowała JE Księdzu Biskupowi Januszowi Stepnowskiemu za przewodniczenie tej wyjątkowej Mszy świętej.
Odbyła się ona 18 listopada o godz.16.00 w kościele pw. Św. Ojca Pio i zgromadziła czynnych i emerytowanych nauczycieli, pracowników oświaty, ich rodziny, przyjaciół, młodzież szkolną, parafian. Nie zabrakło przedstawicieli miejskich władz samorządowych, radnych, dyrekcji jednostek oświatowych. Swoją obecność w tej modlitewnej wspólnocie zaznaczył również p. Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP.
Wyjątkowy charakter tego nabożeństwa podkreślała obecność pocztów sztandarowych, które reprezentowały: Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2, Szkołę Podstawową nr 4, Zespół Szkół Specjalnych, Liceum Ogólnokształcące w Grajewie, Zespół Szkół Nr 2 w Grajewie, NSZZ „Solidarność” Oddział w Grajewie, Oddział ZNP w Grajewie.
Odprawiana od 2005 roku Msza św. (z roczną przerwą w 2020 r. z powodu pandemii) tradycyjnie rozpoczęła się od recytacji wiersza ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się” w interpretacji p. Grzegorza Roberta Curyło. Czytanie dnia zaprezentował uczeń klasy VIII c, Rafał Łazowski.
Okolicznościową homilię wygłosił Ksiądz Biskup, któremu podczas sprawowania tej Mszy św. towarzyszyli: ks. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin oraz proboszcz parafii ks. Dariusz Gosk. Celebrans podkreślił między innymi wyjątkową rolę nauczycieli w budowaniu tożsamości narodowej, zwracając przy tym uwagę na fakt, iż zawód ten, z uwagi na tę doniosłą rolę winien być w społeczeństwie doceniany. Wskazał też na szkołę jako miejsce, w którym zespół osób kształtuje osobowość młodego człowieka w aspekcie świata wartości.
Nieodłącznym elementem tej Mszy św. jest polecanie Bożemu miłosierdziu zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty, księży, katechetów, sióstr zakonnych. Tak było i tym razem – przedstawiciele poszczególnych szkół i placówek oświatowych oraz środowiska emerytów odczytali listy tych, którzy odeszli do Pana, a którzy – zdaje się – tak niedawno byli jeszcze wśród nas. Każdej liście towarzyszył zapalony znicz, symbol naszej pamięci. Ta część modlitewnego skupienia zakończyła się dźwiękami „Ciszy”, utworu zagranego na trąbce przez p. Zbigniewa Perkowskiego.
Podsumowaniem tego przedsięwzięcia niechaj będą wyrazy podziękowania od Posła na Sejm RP, p. Jarosława Zielińskiego: Dziękuję za zaproszenie do uczestnictwa w pięknej i niezwykle wartościowej uroczystości religijnej oraz we wspólnej modlitwie. Ważne, że była z nami młodzież. To piękna inicjatywa, zarówno pod kątem modlitewnym, jak też wspomnień zmarłych.
Organizatorzy serdecznie dziękują za wspólną modlitwę wszystkim, którzy w niej uczestniczyli. W sposób szczególny – p. Reginie Abramczyk, za nieocenioną pomoc w przygotowywaniu list do odczytania, dyrekcjom przedszkoli i szkół, wszystkim pocztom sztandarowym i ich opiekunom z ramienia szkół, Wiceprzewodniczącemu Rady Miasta p. Grzegorzowi Curyło za artystyczną interpretację wiersza „Śpieszmy się”, p. Zbigniewowi Perkowskiemu za akcent muzyczny, p. Lilli Pietrzykowskiej za dokumentację fotograficzną.
Podziękowania kierujemy również do tych wszystkich, którzy porządkowali zapomniane groby i zapalali na nich znicze – nauczycielom emerytom, Samorządom Uczniowskim, wolontariuszom wraz z opiekunami.
Organizatorzy: ks. proboszcz Dariusz Gosk, dyrektor SP 4 p. Karol Choynowski, wicedyrektor p. Joanna Waniewska, p. Halina Muryjas-Rząsa, p. Krystyna Łaguna, ks. Adam Sierzputowski, p. Marzenna Czajkowska.