Przeważnie o wszystkich jajkach wielkanocnych mówimy „pisanki”. Jednak tak naprawdę nazwa ta odnosi się tylko do tych jajek, które mają wzorki. Rysuje się je na skorupce roztopionym woskiem, używając specjalnej szpilki lub nożyka. Dawniej tę czynność nazywano „pisaniem” – stąd nazwa „pisanka”. Nasi przodkowie wierzyli, że jajko ma moc. Umycie się w wodzie, w której leżała pisanka, miało im zapewnić szczęście, urodę i zdrowie. W pierwszy dzień świąt gospodarze zakopywali jajka w polu i w ogrodzie, żeby mieć urodzaj. Pisanki dawano też w podarunku jako dowód sympatii. Może warto o tym pamiętać i dzisiaj? Pisanki służyły także do zabawy. Kochane dzieci proponujemy Wam kilka takich zabaw:
Toczenie – przeciwnicy siadają naprzeciw siebie przy stole i toczą pisanki po jego blacie. Wygrywa ten czyja pisanka nie zostanie zbita i oczywiście nie spadnie ze stołu. W nagrodę zabiera pisankę przeciwnika.
Stukanie – zawodnicy siadają naprzeciwko siebie. Należy uderzyć jajkiem o jajko partnera. Wygrywa ten zawodnik, którego jajko nie będzie zbite.
Rzucanie – stajecie w odległości 1 metra od siebie i jednocześnie rzucacie do siebie jajka. Jeśli je złapiecie i pisanki są całe odsuwacie się o metr i rzucacie znowu. Wygrywa ten, który złapie.
Turlanie – na podłodze ułóżcie koło, wewnątrz niego układamy różne drobne upominki: mogą to być słodycze, breloczki lub malutkie maskotki. Każdy z zawodników otrzymuje pisankę podchodzi do koła i turla swoje jajko. Przedmiot, którego dotknie jajko, wędruje do zawodnika, który turlał pisanką.
Szukanie – pisanki trzeba pochować w różnych miejscach domu. Dla każdego uczestnika zabawy trzeba również przygotować koszyczek do zbierania jaj. Podczas przyjęcia zawodnicy przeszukują każde pomieszczenie domu by znaleźć ukryte pisanki. Wygrywa ten, kto uzbiera ich najwięcej.
Bawiąc się, oprócz radości z wygranej, możecie też zgromadzić spory zapas pisanek. A czy będziecie je umiały policzyć? A kto nazbierał ich więcej? I o ile więcej? A kto mniej? I o ile mniej? Przypomnijcie liczby jakie już znacie oglądając filmik „Nauka liczenia – Krasnal Licznik przedstawia liczby” – pobierz
A teraz wykonajcie kilka ćwiczeń pisząc paluszkiem w powietrzu, na blacie biurka, na kartce te liczby, zwróć uwagę na kierunek pisania, pomoże tobie poniższy wzór – pobierz
Przypomnij sobie jak piszemy cyfrę 8, przelicz do 8, wyjmij 8 kredek, ułóż kredki w pary. Ile jest par kredek? Czy 8 to parzysta liczba? Tak, bo wszystkie kredki mają parę.
A teraz wykonaj zadanie, napisz cyfrę 8 – pobierz
Do wyłożonych 8 kredek dodaj jedną. Teraz będzie ich 9. Przelicz jeszcze raz wszystkie kredki. Ułóż je w pary, ile jest par kredek? Czy wszystkie kredki mają parę? Jedna kredka została bez pary. Teraz wiesz, że 9 to nieparzysta liczba.
Dzieci z grup „Skrzaty” i „Biedronki” w książce „Liczenie” mogą wykonać ćwiczenia na str. 63 i 64.
Życzymy powodzenia!
Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych