Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

plakat na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Pomagaj sobie w trudnym czasie przez lekturę dobrych książek. Dobra książka dostarcza pokarmu dla duszy i wydaje owoce.” /Św. Ojciec Pio/

 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nazywany również Międzynarodowym Dniem Książki lub Światowym Dniem Książki.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją  obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Czym jest to wyjątkowe dla wszystkich miłośników książek święto? Zapraszamy do zapoznania z ciekawymi materiałami  zamieszczonymi w poniższym linku.

https://view.genial.ly/5e9db0374c61400d7890689e/interactive-image-dzien-ksiazki-i-praw-autoskich

Z prezentacji dowiecie się m.in.: czym jest i jak działa prawo autorskie, jaki jest książkowy hymn,  jaka jest światowa stolica książki, poznacie 10 pomników książek i inne ciekawostki oraz będziecie mieli możliwość wydrukowania ekozakładki do książki.

Szereg ciekawostek książkowych znajdziecie również w prezentacji pani Ewy Tarapataj pt.: „Ciekawostki książkowe, czyli książka naj…naj…”. Możecie tutaj zobaczyć między innymi najstarszą, największą, najmniejszą, najgrubszą i najdroższą książkę świata. Obejrzycie również filmik prezentujący najdłuższe książkowe domino.

https://view.genial.ly/5e9c37aab65e370dac7ce380/interactive-image-ciekawostki-ksiazkowe

Kolejna prezentacja, to gra dla młodszych uczniów z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.  Dowiecie się jak powstaje książka oraz poznacie m.in. historię i budowę książki, rozwiążecie łamigłówki, puzzle itp.

Jak powstaje książka ? – YouTube

23kwietnia by Bibliotecznie on Genially

Na zakończenie proponujemy Wam wysłuchanie przekomicznej i nowatorskiej książki czytanej przez M. Stuhra – „Książka Bez Obrazków” B.J.Novak

Książka bez obrazków, czyta Maciej Stuhr – YouTube

Zapraszamy do świętowania i zachęcamy do korzystania z usługi „Książka na telefon”.

Opracowanie: A. Joka, I. Bukrejewska