Wyobraźnia najlepszą ekranizacją książki

Witajcie! Dzisiaj zapraszamy uczniów klas VI do przeczytania książki „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” Clive’a Staplesa Levisa. W najbliższym czasie będzie ona lekturą omawianą na lekcjach języka polskiego. Książka z gatunku powieść fantasy porusza uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń, szlachetność i odwaga.

Akcja pierwszego tomu „Opowieści z Narnii” rozgrywa się w niezwykłej, skutej lodem krainie. Czworo śmiałków wkracza do niej przez drzwi starej szafy, aby przeciwstawić się mocy Białej Czarownicy. Z kim będziesz się utożsamiał/utożsamiała podczas lektury książki „Lew, czarownica i stara szafa”? Z małą Łucją, która w starym meblu dostrzegła coś więcej niż tylko szafę z futrami, czy może z niedowierzającym jej Edmundem? Są jeszcze Piotr i Zuzanna, którzy wspólnie wypełniają proroctwo i zasiadają na poczwórnym tronie Narnii.

Czytelnikom, którzy potrafią skupić się i pragną zapewnić odpoczynek swoim oczom proponujemy wysłuchanie audiobooka:
https://www.youtube.com/watch?v=Lo04v4OU2bA
Dla tych, którzy są wzrokowcami i mają trudności z koncentracją oraz przyswajaniem słuchanej treści proponujemy czytanie tradycyjne lub czytanie na ekranie:
http://www.stypendiada.pl/files/Lew,%20czarownica%20i%20stara%20szafa.pdf

Seria książek „Opowieści z Narnii”

Dzieło C. S. Lewisa składa się aż z 7 tomów. Wielbicieli tego gatunku odsyłamy do lektury  kolejnych tytułów książki:  „Lew, Czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian”, „Podróż Wędrowca do Świtu”, „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja”, „Ostatnia bitwa”.

Lektura w kadrze – książka czy film?

Wiemy, że wielu z Was obejrzało film zrealizowany na podstawie książki. Pamiętajcie, że  ekranizacje różnią się od książek. W niektórych wydarzenia są pominięte, a w innych dodane. Pamiętajcie także, kiedy czytamy pobudzamy wyobraźnię, natomiast oglądając  filmy zdajemy się na wizję scenarzystów lub reżyserów. Fabuła poznana tylko na podstawie obejrzanego filmu nie wystarczy do efektywnej pracy na lekcjach języka polskiego. Przekonacie się o tym, porównując niektóre wydarzenia z książki ze scenami z filmu.  Udzielcie sobie odpowiedzi na poniższe pytania.

FILM
https://www.cda.pl/video/21488031e
Jakich planów użyto (zbliżenia, ogólny…)?
Jak wygląda scenografia?
Jakich dźwięków i muzyki użyto?
Jaki panuje nastrój?
Na jakie emocje zwrócił uwagę reżyser?
Jakie emocje towarzyszą widzowi?

KSIĄŻKA
Jaki panuje nastrój?
W jaki sposób opisano wydarzenia: czas, opis miejsca?
Co wpływa na dynamikę tekstu?
Jak zachowują się bohaterowie: mimika i gestykulacja?
Jak wyglądają bohaterowie?
Jakie emocje towarzyszą czytelnikowi?

Konkurs dla chętnych

Narnia to piękna, fascynująca i fantastyczna kraina opisana przez Clive’a Staplesa Levisa. Ty możesz stworzyć własną!

Weź udział w konkursie ph. „Moja baśniowa kraina”. Swoje literackie opisy pełne niezwykłych stworzeń, miejsc i zapachów po powrocie przynieście do biblioteki szkolnej – maksymalnie 2 strony, czcionka 12, Times New Roman, interlinia 1,5. Pamiętajcie o podpisaniu prac (imię, nazwisko, klasa). Autorzy najciekawszych opisów otrzymają nagrody.

Zapraszamy !
Nauczyciele bibliotekarze