Warsztaty czytelniczo-plastyczne ph. „Stare drzewa cichymi świadkami historii” w bibliotece szkolnej

   W listopadzie w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie odbyły się warsztaty czytelniczo-plastyczne ph. „Stare drzewa cichymi świadkami historii” przeprowadzone przez p. Lillę Pietrzykowską i p. Ewę Czaplicką w ramach ogólnopolskiej akcji „Mirabelka kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez serwis Lustro Biblioteki we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.  

Celem akcji była promocja czytelnictwa; rozbudzanie zainteresowania historią Polski; zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną; włączenie uczniów do świętowania 100-lecia Niepodległości oraz organizacja warsztatów w bibliotece z wykorzystaniem książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. „Mirabelka” to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło”.

W warsztatach czytelniczo-plastycznych wzięły udział dzieci z klas I-III ze świetlicy szkolnej, które wysłuchały fragmentów książki „Mirabelka” czytanych przez p. Grażynę Wolszczak (audiobook) i samych bibliotekarzy. Obejrzały film o prawdziwej bohaterce książki z udziałem autora, prezentację multimedialną i ilustracje w książkach obrazujące wydarzenia historyczne, o których będąc Polakami powinniśmy pamiętać. Dzieci ozdobiły także szkolne „Drzewko pamięci” liśćmi i owocami mirabelki wyciętymi z kolorowych papierów, po czym wspólnie z bibliotekarkami zawiesiły je na gałązkach. 

Podczas wspólnych rozmów i przeprowadzonej „burzy mózgów” uczniowie poznali  znaczenie słów: miłość, wojna, getto, mural oraz sylwetkę Ireny Sendlerowej i przykłady lokalnych bohaterów.  

Rozwiązały test sprawdzający spostrzegawczość, zapamiętywanie informacji i czytanie ze zrozumieniem w oparciu o kartę pracy opracowaną przez p. Barbarę Marię Morawiec z serwisu Lustro Biblioteki.

Bibliotekarki przeprowadziły także z uczestnikami warsztatów rozmowę na temat cyklu życia i ochrony drzew oraz ich obecności w naszym otoczeniu i piszącej się historii. Dzieci opowiadały, co mogły widzieć stare, grajewskie drzewa na przestrzeni lat, np.: wojnę, budowę szkoły, bloków… ? W tej części z zainteresowaniem obejrzały kalendarz z 2002 roku przedstawiający „Grajewo w starej fotografii”.

Tytułowa bohaterka książki „Mirabelka” i inne drzewa posiadają własne „odciski” – mogą nimi być korzenie i liście. Tak samo każdy człowiek (duży i mały) też może odcisnąć swój ślad postawą i czynami w tworzącej się historii Polski. Na pytanie: Jako patrioci, co współcześnie możemy zrobić dla naszej Ojczyzny? – dzieci ochoczo zapisały swoje wypowiedzi na wyciętych sercach symbolizujących miłość przełożoną na codzienną pracę i zawiesiły je na „Drzewku pamięci”: Będę uczył się dla Polski; Będę uczciwym człowiekiem; Będę pracowała dla Ojczyzny; Będę chroniła i sadziła drzewa; Będę czytała książki, Będę pomagała innym… Będę dobrym Polakiem.

Zakończeniem warsztatów była degustacja dżemu z owoców mirabelki i zaproszenie dzieci na kolejne spotkania w bibliotece szkolnej, które będą kontynuowane w ramach projektu edukacyjnego „Z Mirabelką z przeszłości w przyszłość” opracowanego w oparciu o scenariusz „Mirabelka – kiełkująca historia” i własne pomysły bibliotekarzy.