Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „IV Przerwa na Czytanie”

                                                       

15 maja 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie (woj. podlaskie) po raz pierwszy wzięła udział IV edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w ilości osób czytających na przerwie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019 r.

Organizatorem akcji była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Lubuski Kurator Oświaty. Akcja realizowana była w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (sbp.pl).

Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;  integracja środowiska lokalnego; pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe; zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Zadaniem placówek uczestniczących w akcji było przeprowadzenie akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu na przerwie, na dwóch lub więcej wybranych przerwach międzylekcyjnych w jednym wybranym przez siebie dniu od 8 do 15 maja 2019 r. Grupy szkolne przebywające w tym czasie poza placówką, np. na wycieczkach szkolnych również mogły wziąć udział w biciu rekordu w czytaniu.

Zaplanowany na 15 maja udział „Czwórki” w akcji wraz z harmonogramem rozpropagowano wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników drogą elektroniczną za pomocą Librusa, poczty elektronicznej oraz ogłoszenia SU w klasach. Ponadto w holu szkoły została opracowana gazetka tematyczna promująca wydarzenie, a na korytarzach szkolnych rozwieszono ulotki udostępnione przez Organizatora akcji.

Organizacją przedsięwzięcia na terenie „Czwórki” zajęły się: p. Lilla Pietrzykowska z Kołem Przyjaciół Biblioteki, p. Marta Lenkiewicz z Samorządem Uczniowskim i p. Ewa Czaplicka.

Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły wypożyczyli bądź przynieśli w tym dniu książki do czytania podczas dwóch przerw międzylekcyjnych na korytarzach szkolnych, w bibliotece, świetlicy, w klasach i w pokojach pracowników szkoły. W oddziałach przedszkolnych i klasach I-III wychowawcy sami wyznaczyli „strefy czytania” – na dywanikach, na których głośno czytali koleżanki i koledzy, sami nauczyciele bądź zaproszeni goście. Uczestnicy akcji według wieku i zainteresowań czytali bajki, wierszyki, baśnie, legendy, książki przygodowe, przyrodnicze, obyczajowe, podróżnicze i przygodowe, historyczne, fantastyczne, poezję i książki popularnonaukowe.

W sumie na terenie SP nr 4 w Grajewie w „IV Przerwie na Czytanie” uczestniczyło 454 osób.  

Cieszymy się, że w natłoku spraw, które wynikają ze szkolnej rzeczywistości znaleźli się miłośnicy czytania książek podczas przerw. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do pobicia zeszłorocznego rekordu akcji czytania na przerwie.

Dodatkowo na jednej z przerw realizowanej akcji towarzyszyły słodkie, błyskawiczne konkursy ph. „Aktywni czytelniczo na przerwie” przeprowadzone przez KPB i SU i samych koordynatorów na korytarzach szkolnych oddzielnie dla klas I-III oraz klas IV-VIII i klas III gimnazjum.  

Słowa podziękowania za pomoc i wsparcie nas w udokumentowaniu udziału szkoły w akcji poprzez wykonanie zdjęć kierujemy do pań: Olgi Fiodorowicz, Eweliny Gulan, Anny Gryczkowskiej, Katarzyny Karpińskiej, Anny Kłos, Ewy Mieczkowskiej, Barbary Rogalskiej, Alicji Stradczuk i Renaty Wierzchowskiej, Koła Przyjaciół Biblioteki, Samorządu Uczniowskiego i Aleksandry Wierzchowskiej z klasy VIII a.

Poniżej publikujemy zaledwie część zdjęć – pozostałe są do wglądu w bibliotece szkolnej.  

Szkolni koordynatorzy

Oto nadesłane wrażenia uczniów klasy I d i ich wychowawczyni p. Katarzyny Karpińskiej – uczestników IV Przerwy na Czytanie:

Dziś w naszej szkole (15 .05.2019r.) biliśmy rekord w czytaniu. Podczas środowych przerw dzieci z  klasy I d  czytały swoje ulubione wiersze i fragmenty z ulubionych bajek. Udowodniliśmy, że książki to świetny sposób na spędzenie każdej wolnej chwili, pamiętając że to nie tylko źródło informacji, ale także sposób na wzbogacenie słownictwa, nabycia umiejętności komunikacyjnych, koncentracji i wielu innych. Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. To motto słynnej poetki Wisławy Szymborskiej przyświecało nam podczas akcji.