Święto Niezapominajki

      Brak komentarzy do Święto Niezapominajki

Święto Niezapominajki
15 maja – święto ludzi serdecznych

„Niezapominajki są to kwiatki z bajki…” – któż z nas tego nie zna? Ale czy wiecie, że to dziś obchodzimy Dzień Niezapominajki? Ten doskonale nam znany z ogródków, a pierwotnie rosnący w lasach i nad wodą drobny kwiatek, stał się symbolem polskiej alternatywy wobec popularnych Walentynek. A swe święto obchodzi już od kilkunastu lat!

W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, miłości do Ziemi. Święto to ma on na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka.

Jest to również święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają las i przyrodę. W tym dniu promujemy walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony.

A jak zrodziła się idea Święta Polskiej Niezapominajki? Pomysłodawcą święta jest redaktor radiowej Jedynki, prowadzący “Ekoradio”, Andrzej Zalewski. Prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? 

Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, i że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia.

Niezapominajka jest kwiatem polskich łąk, leśnych uroczysk, bagien i torfowisk, rośnie nad brzegami strumieni, na obrzeżach lasów, oraz ogrodach i kwietnikach. W Polsce występuje 15 gatunków niezapominajek m.in. alpejska, leśna, błotna i piaskowa.

Dzisiaj więc chcemy majowo pozdrowić naszych czytelników i ich rodziców
oraz prosić o – NIEZAPOMINANIE.

Nie zapominajmy o sobie, o swoich bliskich, o rodzinie bliższej lub dalszej, a także o przyjaciołach, kolegach i znajomych, których (być może) nie widzieliśmy już od dwóch miesięcy. Nie zapominajmy także o ochronie rodzimej przyrody.
Maria Konopnicka – Niezapominajki – pobierz
Pamiętliwa niezapominajka. Opowiadanie i bajka:
Pobierz
Pobierz
Zakwita niezapominajka – piosenka
Pobierz
Pobierz
Jak wykonać kwiaty niezapominajki z papieru i bibuły?
Pobierz
Pobierz
Jak narysować i namalować niezapominajki?
Pobierz
Pobierz
Fifi Niezapominajka -Taniec stokrotek Bajki po Polsku Bajeczki dla dzieci – pobierz
Nie zapominajcie o nas.
Nauczyciele bibliotekarze

Źródło grafiki:
https://www.dobrenasiona.com/wp-content/uploads/2017/11/main_512-600×450.jpeg