Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia to najbardziej romantyczny dzień w Hiszpanii.
Według katalońskiej tradycji okrutny Smok terroryzował mieszkańców miasteczka Montblanc, którzy musieli oddawać mu na pożarcie jagnięcia, cielaki, konie, a gdy nie było już zwierząt, poświęcano mieszkańców. Codziennie losowano jedną ofiarę, aż w końcu kolej padła na córkę króla, który nie chciał się na to zgodzić, ale nie miał wyboru. Gdy Smok szykował się do pożarcia pięknej księżniczki, na białym koniu pojawił się Sant Jordi i mieczem przebił serce smoka ratując dziewczynę przed śmiercią. Z rozlanej smoczej krwi wyrosły czerwone róże. Święty Jerzy zerwał jedną i podarował ją księżniczce w wyrazie swojej miłości. Od tamtej pory mężczyźni w dzień Św. Jerzego podarowują swoim wybrankom róże, a w zamian one dają im książkę.
Święto Jerzego jest jednocześnie świętem zakochanych. To taki odpowiednik amerykańskich Walentynek.
Jak do róży dołączyła książka? Oficjalna Izba Książki w Barcelonie ustanowiła 23 kwietnia Dniem Książki upamiętniając dzień śmierci Cervantesa i Shakespeare’a.
Dlatego to właśnie ten dzień ogłoszono Międzynarodowym Dniem Książki. Tego dnia Hiszpanie chodzą po ulicach z różami w rękach, a miasta wypełniają się stoiskami książkami.
Święto Sant Jordi – BarcelonaValentines – pobierz

Oto co o mocy książek i czytania pisze UNESCO:
Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną?
Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

Przypomnijmy dzieje książki – pobierz

Tutaj znajdziesz ciekawostki o książkach – pobierz

Prawa autorskie – Czy można czytać w sieci?

Zaśpiewajcie z nami „Światowy Hymn Książki” – tutaj

Pomniki w hołdzie książkom – zobacz

„Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju” /Thomas Wharton/
Takich chwil z książką życzymy wszystkich Czytelnikom, jak najwięcej.

Nauczyciele bibliotekarze