Pojazdy dawniej i dziś

      Brak komentarzy do Pojazdy dawniej i dziś

Pierwsze samochody uważano za niezwykłe zjawisko. Przed każdym pojazdem biegł człowiek z chorągiewką i krzyczał: „Uwaga! Tu się jedzie!” jednak ówczesny automobil był przynajmniej mało szkodliwy dla środowiska. Współczesny samochód zabiera w ciągu jednej godziny tyle tlenu, ile zdążyło wyprodukować … 5 drzew! To bardzo dużo, bo jedno drzewo wytwarza przez godzinę tlen aż dla 40 ludzi.
Jeśli Wam się nie spieszy i lubicie jeździć pociągiem, wybierzcie się w podróż właśnie nim. Oprócz tradycyjnych pociągów istnieją też takie, które nie jeżdżą wcale po szynach. Pociąg monorail jest zawieszony na jednej szynie, a maglev, rozwijający prędkość 650 km/h, nie dotyka szyn, lecz unosi się nad nimi dzięki poduszce magnetycznej.
Zapraszam Was teraz do Muzeum Kolejnictwa „Od parowozu do pendolino”. Zobaczycie, jak kolej zmieniała się na przestrzeni lat.
Filmik – pobierz

Posłuchajcie piosenki o lokomotywie parowej „Śmiga lokomotywa” pobierz

Dowiecie się jak działa silnik parowy oraz mechanizm napędowy ciuchci parowej. Lokomotywa wraz z wagonami śmiga od peronu do peronu i opowiada o swojej podroży.

Karty pracy
A może sami zrobicie pociąg z rolek po papierze. Przygotujcie rolki, zakrętki od butelek, farby i sznurek. Obejrzyjcie filmik instruktażowy – pobierz

Połączcie punkty i pokolorujciepobierz kartę pracy

Powodzenia!

Wychowawczynie

Konsultacje z wychowawczyniami oddziałów przedszkolnych (adresy e-mail):
„Skrzaty” – Beata Antropik (bea_ant@wp.pl) Justyna Dzięgielewska (justyna100317@wp.pl)
„Biedronki”– Alicja Stradczuk (aluteczka@o2.pl)
„Muchomorki” – Ewelina Gulan (ewelcia.85@interia.pl)
„Słoneczka” – Bożena Kulikowska (bozena.q@vp.pl) Jolanta Propier (jolanta.propier@wp.pl)