Noc Bibliotek w SP 4

      Brak komentarzy do Noc Bibliotek w SP 4

7 października 2019 r. w godz. 18.00-21.00 w „Czwórce” miało miejsce niecodzienne wydarzenie kulturalne – NOC BIBLIOTEK. Kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji odbyła się pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język”, co stanowiło wspaniały punkt wyjścia do odwołania się do  języka literatury, muzyki  i filmu, ale też innych płaszczyzn, w tym szkolnego życia społecznego i zostało wyeksponowane podczas zajęć. To wyjątkowe spotkanie było  adresowane do uczniów klas IV-VIII, którzy zostali serdecznie   powitani w progach naszej pięknej biblioteki. Swoją obecnością zaszczyciły nas również panie wicedyrektorki:  Joanna Szymanowska i  Aleksandra Monika Kuczyńska, które kibicowały poczynaniom uczniów.

Nasze spotkanie rozpoczęłyśmy od nauki piosenki pt. „Miłość za regałem” nagranej przez Bibliotekę Raczyńskich,  której słowa i rytmiczna melodia doskonale komponowały się z celem  spotkania.  Przypomniały wszystkim, że poza zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem horyzontów, czytanie jest po prostu dobrą zabawą i świetną formą spędzania wolnego czasu. Piosenka stanowiła swoisty leitmotiv naszego  programu Nocy Bibliotek.

Kolejnym elementem była projekcja fragmentu filmu „Ptyś i Bill” (na podstawie komiksu pod tym samym tytułem) w reżyserii A. Charolta i F. Magniera, który również rozwijał  hasło „Znajdźmy wspólny język”. Wydanie książkowe komiksu „Ptyś i Bill” otrzymaliśmy w paczce wraz z innymi materiałami promocyjno-edukacyjnymi od krajowego koordynatora akcji Noc Bibliotek i  obecnie jest dostępne  dla czytelników biblioteki szkolnej. Dodatkową zachętą do czytania komiksów była przygotowana wystawa ph. „Na tropie komiksowych bohaterów”, prezentująca komiksy obyczajowe, przygodowe i historyczne.

Zgodnie z założeniem, że nie ma skuteczniejszej metody nauczania dzieci niż zabawa,   zaprosiłyśmy naszych uczniów do udziału w warsztatach  komiksowych, podczas których poszerzyli oni swoją wiedzę dotyczącą historii i cech komiksu. Dzieci same wymieniały, dlaczego ten rodzaj literatury cieszy się u nich ogromną popularnością i dlaczego można je czytać wiele razy i nigdy się przy tym nie nudzić.    Punktem kulminacyjnym tej części Nocy Bibliotek było wcielenie się uczniów w autorów stron komiksowych. Aby strony zaczęły powstawać potrzebny jest pomysł, bohater, temat przewodni, kilka rysunków i słów. Zaprosiłyśmy dzieci do pracy w grupach i stworzenia stron komiksowych związanych z uczniowskim życiem w szkole, a dotyczącym następującej tematyki: „Przygoda w szatni”, „Pięć minut przed dzwonkiem”, „W kolejce po ciekawą książkę”, „Oj, nie przeczytałam/przeczytałem lektury”, „Zabrakło lektury”, „Nocą w bibliotece”, „Nocne rozmowy pisarzy w bibliotece”. Po zakończonej pracy każda grupa przypięła swoją komiksową stronę na tablicy do wglądu dla pozostałych uczestników warsztatów.

Równie ciekawym – wzbudzającym ogromne zainteresowanie uczestników Nocy Bibliotek- był ich udział w grze czytelniczej ph. „Nocne tajemnice biblioteki”. Uczniowie kolejno zaliczali zadania przy siedmiu stanowiskach obsługiwanych przez koleżanki z klas ósmych: „Literacka podróż”, „Łowcy wiedzy”, „Co się kryje w zakamarkach biblioteki?”,  „Poszukiwacze skarbów”, „Znajdź wspólny język”, „Czytelnicy na tropie”, „Egzamin na agenta/agentkę”, których potwierdzeniem było zdobycie siedmiu pieczątek na karcie uczestnika gry.

Noc Bibliotek zakończyłyśmy projekcją filmiku „Wyloguj się do życia”, zwracającego uwagę na rosnące wśród młodych ludzi uzależnienie od Internetu i komputera. Podsumowaniem była  dyskusja, który z zaprezentowanych światów (rzeczywisty czy wirtualny) zdaniem uczniów jest bardziej atrakcyjny?

Trzygodzinne spotkanie w „Czwórce” zakończyłyśmy wspólnym „biesiadowaniem”. Na stole nie zabrakło pysznego miodku, owoców i innych przysmaków, które nie tylko misie lubią najbardziej, ale dzieci również.

Noc Bibliotek była dla uczniów ciekawą formą spędzenia czasu wolnego, co usłyszałyśmy w wypowiedziach. Wierzymy, że użytkownicy wrócą w dzień i w kolejne dni, a nasza biblioteka będzie postrzegana jako miejsce przyjazne, bezpieczne i łączące pokolenia, miejsce służące rozwojowi różnorodnych zainteresowań, powszechnej edukacji, gdzie będzie można znaleźć  wspólny język w dialogu o literaturze ,sztuce i meandrach życia społecznego. 

Organizatorki: Lilla Pietrzykowska, Halina Muryjas-Rząsa, Iwona Bukrejewska i Marta Lenkiewicz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego.