Artyści mali i duzi

      Brak komentarzy do Artyści mali i duzi
ludziki prezentujące różne zawody

Jak wiadomo muzyka łagodzi obyczaje, okazuje się, że nie tylko, bowiem w czasie słuchania muzyki człowiek może się uspokoić, wyciszyć, zrelaksować, przenieść się do krainy marzeń, albo po prostu potańczyć. Słuchając muzyki klasycznej stajemy się zdrowsi, mądrzejsi, czy bardziej zorganizowani. Muzyka klasyczna korzystnie wpływa na rozwój naszych dzieci, mianowicie rozwija wyobraźnię, zmniejsza stres, poprawia koncentrację, myślenie i pamięć czyli sprzyja efektywności uczenia się.

A teraz posłuchajcie – pobierz

Spróbujcie naśladować ruchy – pobierz

Poproście swoich rodziców do wspólnej zabawy – pobierz

Teraz czas na zagadki. Odgadnijcie nazwę zawodu:

  • Mieszka w domku z małym murkiem i do morza daje nurka. Z motylkami sobie lata. Ma ją Maciek, nie ma tata. W bukiet maków jest wplątana. I otwiera, rzecz to znana, najpiękniejsze słowo „mama”. (m)
  • Na ta literkę kołysanka się zaczyna „… były sobie kotki dwa”. (a)
  • Lody lubi Leokadia. Lotnią latem lata Lidia. Leszek lipy liczy liście. Lecz to żart jest oczywiście. Zagadkę dla was mam teraz: Powiedz, jaka to litera w tych wyrazach się powiela? (l)
  • Literka ta znajduje się na początku alfabetu (a)
  • Jaką literę dobierzesz, by „bób” zmienił się w zwierzę? (r)
  • Zamek, znaczek zawsze ma mnie. Jestem w ziemi, zaspie, zimnie. Dobrze zna mnie w ZOO zebra. W znalezisku też mnie nie brak, również w złocie błyszczę ładnie. Czym ja jestem? Kto odgadnie?

Dla ułatwienia obejrzyjcie filmik – pobierz 

Ludzik z pędzlem i paletą

Czy już wiecie o kim mowa? Tak to malarz.

 

CO ROBI MALARZ?

Na obrazkach przedstawione są przedmioty związane z pracą malarza (zarówno malarza artysty, jak i malarza pokojowego). Dokładnie je obejrzyjcie – pobierz

 Malarz radzi – poćwicz buzię, bo z uśmiechem Ci do twarzy – pobierz

W PRACOWNI MALARZA:

Pobawimy się teraz w mieszanie kolorów. Gotowi! Będzie dobra zabawa!

Przygotujcie:

  • miseczki,
  • farby w kolorze: czerwonym, niebieskim i żółtym,
  • kartki z bloku rysunkowego,
  • pędzle.

Wyciśnijcie sobie trochę farb do miseczek tak, by każdy kolor był w innej miseczce. Te kolory nazywamy podstawowymi, bo nie można ich uzyskać z pomieszania innych barw, ale dzięki nim można utworzyć inne kolory. Spróbujcie zmieszać na kartonie trochę koloru czerwonego z żółtym. Jaki kolor powstanie? A co się stanie, jeśli zmieszamy kolor niebieski z żółtym? Czy istnieje tylko jeden kolor zielony? Jak zmieszać niebieski z żółtym, by powstał kolor jasnozielony, a jak, by otrzymać kolor ciemnozielony? Jeszcze nie mieszaliśmy czerwonego z niebieskim. Sprawdźcie, jaki kolor powstanie z takiego połączenia. Te kolory, które sami zrobiliśmy: pomarańczowy, zielony i fioletowy, nazywamy kolorami pochodnymi, bo pochodzą ze zmieszania innych.

Tutaj zobaczycie krótki, kolorowy eksperyment – pobierz

Jak już się zorientowaliście malarzowi potrzebne są farby. A na jaką literę zaczyna się wyraz farba? Tak na F. Obejrzyjcie poniższy filmik o literze F f:

Filmik – pobierz

Filmik – pobierz

Teraz czas na Was żebyście sami ją wyszukali – pobierz

Na koniec kilka ćwiczeń dla chętnych:

Pobierz

Pobierz

Muchomorki zróbcie ćwiczenia w KP4 2-5

POWODZENIA MALI ARTYŚCI!

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych