„Z książką jak z piłką (nożną) – WCIĄGA…”

10 czerwca 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie miało miejsce niecodzienne spotkanie czytelnicze ph. „Z książką jak z piłką (nożną) – WCIĄGA…” z udziałem uczniów klas IV i V,  pasjonatów futbolu, dyrekcji szkoły oraz zaproszonych gości:  

  • Daniela Tuzinowskiego – aktualnie trenera piłki nożnej w Akademii Piłkarskiej Warmia Grajewo, trenera w Akademii Małego Piłkarza w Grajewie, Radziłowie i w Prostkach;
  • Edisona Fernandesa da Silvy Juniora – aktualnie zawodnika Klubu Sportowego Warmia Grajewo (walczy o awans do III ligi),trenera piłki nożnej w Akademii Małego Piłkarza;
  • Burmistrza Miasta Grajewo – Dariusza Latarowskiego;
  • Zastępcy Burmistrza Miasta Grajewo – Macieja Pawła Bednarko.

Jako że spotkanie nawiązywało do piłki nożnej, wziął w nim również udział Bartosz Mazurek, uczeń klasy VI b naszej szkoły, który w czerwcu otrzymał powołanie do Letniej Akademii Młodych Orłów PZPN, Kadra Polski U13. Towarzyszyła mu mama – p. Anna Mazurek.

W imieniu Organizatorów uczestników i gości powitała p. Halina Muryjas-Rząsa, która przedstawiła ideę spotkania wpisującego się w obchodzony w szkole XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”,  a który jest świętem w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu – organizujemy spotkania i konkursy. Zapraszamy uczniów,  rodziców i nauczycieli do udziału w tym dorocznym święcie czytania!

Tegoroczne hasło Tygodnia brzmiało: „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie” – stąd zrodził się pomysł zaproszenia sportowców do naszej szkoły. Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym. 

 W tym punkcie programu  głos zabrał Burmistrz Miasta Grajewo, nawiązując do sylwetek gości jako tych, którzy są związani z piłką nożną i z naszym miastem oraz idei spotkania. Wraz z Zastępcą zaprezentowali nagrody czekające na uczestników jednego z konkursów przygotowanego przez gości.

 Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentu rozdziału z książki pt. ”Mój sport, moja radość. 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport” J. Blecharza i M. Siekańskiej przeczytanego przez zaproszonych gości: Ediego i Daniela Tuzinowskiego oraz Bartosza Mazurka, zachęcając w ten sposób do czytania książek i uprawiania sportu. Warto było również zwrócić uwagę na publikacje książkowe poświęcone różnym dyscyplinom sportu, wyeksponowane na wystawie pod hasłem „Sport w książce”. Książki nie zabrakło również wśród nagród.

W dalszej części spotkania nasi goście zaprosili uczniów do udziału w minikonkursach sportowych. Pierwszym był konkurs prowadzenia piłki nożnej po linii prostej na czas.  Najlepszych 5 wyników uzyskanych przez dziewczynki kwalifikowały je do otrzymania nagrody. Rozpiętość czasowa, jeśli chodzi o wykonanie tego ćwiczenia, wynosiła od 5 do 12 sekund. Najlepszy czas uzyskały: Oliwia Przytulska kl. IV c, Nadia Karwowska kl. IV c, Julia Witkowska kl. IV d, Nadia Tołkacz kl. IV d, Nikola Kacmajor kl. IV c.

Drugim był konkurs żonglerki, tym razem adresowany do chłopców. Spośród wielu chętnych wybrano sześciu. Każdy z nich miał podbić piłkę jak największą ilość razy. Zwycięzcy  udało się tego dokonać 17 razy. Okazał się nim Damian Krutul z klasy V c, który tym samym zajął I miejsce i w nagrodę otrzymał piłkę nożną z autografem Ediego ufundowaną przez Burmistrza Miasta p. Dariusza Latarowskiego i jego Zastępcę p. Macieja Pawła Bednarko. II miejsce zajął Filip Surażyński z klasy V c, podbijając piłkę 13 razy. W nagrodę otrzymał „Encyklopedię piłki nożnej”. III miejsce zajął Kacper Randzio z klasy V e, podbijając piłkę 11 razy. W nagrodę otrzymał bidon.

Fundatorem nagród dla zdobywców II i III miejsca byli również pan Burmistrz i jego Zastępca. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody – niespodzianki ufundowane przez właścicielkę księgarni „Alfa” – p. Eulalię Haponik.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem podziękowań i gratulacji gościom przez Dyrektora Szkoły – pana Karola Choynowskiego.

Jak dowiedzieliśmy się,  Bartosz Mazurek od września będzie kontynuował naukę i rozwijał swoją karierę sportową w Białymstoku. Wszyscy trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.   

Tablicę stanowiącą tło wydarzenia przygotowała p. Ewa Czaplicka.

Organizatorki spotkania czytelniczego:

Halina Muryjas-Rząsa i Lilla Pietrzykowska

Fot. L. Pietrzykowska