Z kamerą wśród pszczół

      Brak komentarzy do Z kamerą wśród pszczół

Mieszkańcami lub tymczasowymi gośćmi sadów i ogrodów są między innymi pszczoły. Mówi się, że od tych pracowitych owadów uzależnione jest istnienie człowieka.

Obejrzyjcie trzy krótkie filmiki, żeby się dowiedzieć, dlaczego tak wiele im zawdzięczamy.
Pszczółka Kaja opowie Wam, gdzie i jak mieszkają pszczoły, jak długo żyją, czym zajmują się robotnice, trutnie i królowa – matka oraz co szkodzi pszczołom?

Filmik 1 – pobierz
Filmik 2 – pobierz
Filmik 3 – pobierz 

Zapamiętajcie! Pomagając pszczołom, pomagamy sobie.

Jak zadbać o to, by ogród stał się przyjazny tym niezwykle pożytecznym owadom?
1. Posadzić rośliny, które będą kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Prawda, że to wymarzony ogród także dla nas?
2. Maksymalnie ograniczyć używanie sztucznych nawozów w ogrodzie.

Ciekawostki o pszczołach

Dlaczego pszczoła żądli?
Pszczoła nie żądli bez przyczyny – reaguje na nagłe poruszanie się, bieganie w pobliżu pasieki, intensywne zapachy. W przypadku użądlenia należy żądło natychmiast zdrapać np. paznokciem, celem uniknięcia przedostania się większej ilości jadu do organizmu. Ujęcie aparatu żądłowego palcami spowoduje wtłoczenie całej zawartości jadu do ranki.

Dlaczego pszczoła bzyczy?
Skrzydełka podczas lotu ruszają się w niebywałym tempie ok. 200 poruszeń na sekundę. Te szybkie uderzenia skrzydełkami powodują efekty dźwiękowe, które odbieramy jako bzyczenie.

Dlaczego miód jest zdrowy?
Miód jest bogaty w minerały i witaminy. Jest naturalnym zastrzykiem energii, który pomaga zapobiec zmęczeniu i dodaje sił.

I jeszcze coś dla miłośników puzzli.

Wiosna w sadzie – pobierz

Pszczoła – pobierz

Wychowawcy świetlicy