XII Powiatowy Turniej Szkół Podstawowych pod hasłem „Śmieci mniej – Ziemi lżej”

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w obchodach tak ważnego święta. 26 kwietnia 2019 r. na hali MOSIR w Grajewie odbył się XII Powiatowy Turniej Szkół Podstawowych pod hasłem „Śmieci mniej – Ziemi lżej”. Organizatorami tej uroczystości byli: Szkoła Podstawowa nr 2 w Grajewie, Nadleśnictwo Rajgród, Biebrzański Park Narodowy oraz Urząd Miasta Grajewo.

Szkołę Podstawową nr 4 w Grajewie reprezentowała 6-osobowa drużyna w składzie: Bartosz Czajkowski kl. V b, Julia Kalinowska kl. VI a, Agnieszka Ciukszo kl. VI b, Bartosz Mazurek kl. VI b, Kalina Kacprzak kl. VII b i Wojciech Szewczyk kl. VII d. Zespołowi towarzyszyła grupa kibiców, która wspierała ich duchowo i mobilizowała.

Uczniowie zespołowo rozwiązywali test wiedzy o recyclingu i ochronie środowiska, brali udział w konkurencjach sportowych i konkursach przyrodniczych. Wcześniej został wykonany przez uczniów obraz z surowców wtórnych o tematyce ekologicznej i dostarczony w dniu turnieju. Na wynik składała się suma punktów uzyskanych we wszystkich konkurencjach. Na dziewięć drużyn biorących udział w turnieju zajęliśmy V miejsce. Podczas tego wydarzenia panowała miła i przyjazna atmosfera, a młodzież bawiła się doskonale.

Celem akcji było uświadomienie uczniom źródeł zagrożenia środowiska naturalnego oraz budzenie poczucia odpowiedzialności za jego stan. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę rzeczową, a do każdej szkoły oprócz nagrody przekazana została doniczka z sadzonką świerku. Będzie ona posadzona w pobliżu naszej szkoły przypominając, że o nasze środowisko trzeba zadbać już teraz, aby nie było za późno. Będziemy ją pielęgnować i obserwować, jak rośnie.

Nasz przygotowaniem uczniów do turnieju oraz opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele: p. A. Wszeborowska, p. A. Maleszewska, p. G. Cudny i p. G. Mroczkowska.

A. Wszeborowska

Fot. A. Maleszewska