Wywiad z najaktywniejszym czytelnikiem Gabrysią Żylińską z klasy V f

Jaka jest Twoja ulubiona książka?
Ostatnio przeczytałam wspaniałą książkę Michela Ende pt. „Niekończąca się historia”. I to ona w chwili obecnej stała się moją ulubioną książką.
Opowiedz o niej/ nich. 

Głównym bohaterem książki jest Bastian Baltazar Buks – chłopiec niski i gruby. Początek tej opowieści zaczyna się gdy Bastian ucieka przed kolegami i chowa w antykwariacie. Co działo się dalej dowiecie się gdy sięgniecie po książkę.

Jaką książkę znajdującą się w naszej bibliotece szkolnej poleciłabyś czytelnikom?
W naszej bibliotece jest wiele ciekawych książek. Najbardziej spodobała mi się „Dziewczynka z siódmego księżyca ”.
Gdzie najlepiej Ci się czyta?
Najlepiej czyta mi się w bibliotece szkolnej i w łóżku przed snem.
Skąd wiesz, co warto przeczytać?
Wiem, co warto przeczytać i komu jaki tytuł książki polecić, ponieważ często odwiedzam bibliotekę szkolna i miejską, czytam wiele książek i mam ich sporo w domu. Dużo tez kupuję w księgarni.
Jaki gatunek książek najchętniej czytasz?
Najbardziej lubię czytać komiksy, książki przygodowe, przyrodnicze. Zdarza się, że sięgam po książki z tzw. „dreszczykiem emocji”.
Książkę, którą każdy powinien przeczytać to …Dlaczego?
Moim zdaniem książkę, którą powinien każdy przeczytać to „Niekończąca się Historia”. Jak wcześniej wspomniałam główny bohater to chłopiec, który uciekając przed dokuczającymi kolegami wchodzi do antykwariatu pana Koreandera. Bastian jeszcze nie wie że wplątuje się w bardzo niebezpieczną przygodę. Czytając ją, przenosi się do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość. Nie chcę Wam zdradzić dalszych przygód Bastiana. Dlaczego? Bo sami musicie odkryć nieskończoność tej historii. Wierzcie mi po zakończonym czytaniu wasze życie stanie się kolorowsze i bogatsze. Podpowiem, że opowieść wciąga tak, że trzeba ją przeczytać do końca, „daje wiarę w siebie, ukazuje potęgę przyjaźni oraz uczy właściwych wartości i wdzięczności za bycie kochanym”.

Jeśli miałabyś znaleźć się na bezludnej wyspie, jakie trzy książki wzięłabyś ze sobą? Dlaczego właśnie te?
Wybierając się na bezludną wyspę zabrałbym ze sobą „Tajemniczy ogród”. Jest to najpiękniejsza powieść jaką do tej pory czytałam. Kolejna książka to , „Pralinka” – Fanny Joly opowiadająca o rezolutnej koleżance Mikołajka i Jaśków, która płacze na zawołanie, śpiewa na cały głos i zakochuje się na zabój… i oczywiście „Niekończącą się historię”.
Książkę jaką czytasz obecnie, a jaka czeka w „kolejce” do czytania?
Książką jaką obecnie czytam jest „Ania z Zielonego Wzgórza”, w „kolejce” czeka „Historia żółtej ciżemki” Antoniny Domańskiej.
Jak wybrać dobrą książkę, czyli czym się kierujesz przy wyborze lektury?
Przy wyborze lektury kieruję się tytułem, czcionką, czasem pierwszy i ostatnim zdaniem. Zwracam także uwagę na autora.
Czy korzystasz z książek elektronicznych? Myślisz, że wyprą tradycyjne książki?
Nigdy nie korzystałam z książek elektronicznych. Im młodsze pokolenie, tym chętniej korzystają z elektroniki. Myślę, że kiedyś na pewno ebooki wyprą tradycyjną książkę. A szkoda…

Dziękujemy za wywiad.
Z Gabrysią Żylińską rozmawiały: Amelia Kiełczewska i Anna Jaszewska z Koła czytelniczo-medialnego.