Woda – niezwykła ciecz

      Brak komentarzy do Woda – niezwykła ciecz

Jest w butelce i kranie,
służy do picia i mycia,
bez niej nie byłoby życia.

Kochane dzieci, czy wiecie jakie jest rozwiązanie tej zagadki? A czy wiecie ile jej jest na naszej planecie? Obejrzyjcie film – pobierz

A teraz posłuchajcie i powiedzcie, co kojarzy wam się z tymi dźwiękami….
Link – pobierz

Mamy nadzieję, że zagadki nie były trudne. A teraz dowiemy się co powoduje, iż jedne przedmioty pływają, a inne toną? Dlaczego ziemniak pływa w słonej wodzie, a w zwykłej opada na dno naczynia? Dlaczego jedne substancje rozpuszczają się szybciej, a inne wolniej?
Zapraszam wszystkich do eksperymentów z wodą.

„Co się rozpuści?” Przygotujcie: cukier, sól, kaszę, mąkę oraz 4 szklanki z wodą. Każdy z tych produktów rozpuśćcie w wodzie i zaobserwujcie co się rozpuści, a co nie. Zastanówcie się też co przyspieszy rozpuszczanie tych substancji w wodzie?

„Co pływa, a co tonie?” Do miski z wodą wrzućcie: ołówek, kamień, monetę, gwóźdź, spinacz biurowy, klucz, korek, magnes, plastikowy klocek. Obserwujcie, co dzieje się z tymi przedmiotami. Następnie wrzućcie: skruszony styropian, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałeczek drewna, papier i inne lekkie przedmioty – co dzieje się z tymi przedmiotami i dlaczego tak się zachowują?

,,Magiczny ziemniak” Przygotujcie roztwór soli w jednej szklance, do drugiej nalejcie tylko wody. Umieśćcie w nich po plastrze ziemniaka. Co zauważycie?

„Szybko – wolno” Nalejcie wody o różnej temperaturze do trzech szklanek, wsypcie 1 łyżeczkę cukru i mieszajcie. Zaobserwujcie, gdzie szybciej rozpuścił się cukier?

„Łódka z kulki plasteliny” Zróbcie z plasteliny kulkę i włóżcie ją do wody, a potem z kulki uformujcie placek – łódeczkę i również włóżcie ją do wody. Co zaobserwujecie?

I już na koniec zastanówcie się, co by się stało, gdyby zabrakło wody?
No właśnie – nie byłoby życia na Ziemi!

Oszczędzajmy więc ją, tak jak bohaterowie tego filmu „Oszczędzaj wodę” – pobierz.

Konsultacje z wychowawczyniami oddziałów przedszkolnych (adresy e-mail):

„Skrzaty” – Beata Antropik bea_ant@wp.pl  Justyna Dzięgielewska 

„Biedronki”– Alicja Stradczuk 

„Muchomorki” – Ewelina Gulan ewelcia.85@interia.pl

„Słoneczka” – Bożena Kulikowska bozena.q@vp.pl Jolanta Propier jolanta.propier@wp.pl