Szkolne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2019 r. uczciliśmy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, oficjalnej Ustawy rządowej, pierwszej w Europie, drugiej w świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych), uchwalonej 3 V 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Chociaż obowiązywała ona zaledwie 15 miesięcy, miała ogromne znaczenie. Wywołała wówczas wiele pozytywnych opinii,  pozostała symbolem moralnego narodu, symbolem próby wybicia się na niepodległość.

 W uroczystości szkolnej wzięli udział: wicedyrekcja, uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas-Rząsa, reprezentująca władze samorządowe, Przewodniczący Rady Rodziców – pan Wojciech Fajfer oraz członkinie Klubu Seniora na czele z panią Dorotą Zelman.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i powitania zgromadzonych przez panią wicedyrektor Aleksandrę Monikę Kuczyńską. Rolę konferansjerów pełniły: Oliwia Dzięgielewska z kl. VII b i Zuzanna Święćkowska z klasy VII c. Piękne, poetyckie strofy o ojczyźnie przywołali uczniowie klasy II c, V d, VII b i VIII a. W scenkach historycznych nawiązujących do okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja wystąpili uczniowie z klasy VII c.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas-Rząsa, która podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie tego pięknego przesłania artystycznego i zaprosiła zebranych do udziału w uroczystościach  organizowanych na terenie miasta w dniu 2 i 3 maja.  

Słowa podziękowania za zaproszenie złożyła  także pani Dorota Zelman.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek o tematyce historycznej ph. „Takimi są ludzie, jakimi czynią ich prawa” (M. Budrymowicz), dostępnych w bibliotece szkolnej.

Scenariusz i realizacja: Ewa Czaplicka, Wiesław Jerulank, Marta Lenkiewicz, Lilla Pietrzykowska i Anna Bukowska. Oprawę muzyczną i taneczną z udziałem uczniów klasy II a przygotowała pani Jadwiga Laszczkowska, zaś występ zespołu wokalnego „Muzyczna Ósemka” – pani Anna Maleszewska.

Dziękujemy za pomoc pani kierownik Magdzie Lewosz oraz pracownikom obsługi.

Organizatorzy

Fot. L. Pietrzykowska, M. Lenkiewicz