Szare, bure i pstrokate…, czyli Koci świat w Bibliotece

„Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty to czułość i bliskość.”

Obchody Światowego Dnia Kota stały się okazją do zorganizowania imprezy czytelniczej, która  miała  sprawić m.in., że przedszkolaki zaczną dostrzegać ogromną rolę, jaką te zwierzęta odgrywają w życiu człowieka.  Projekt edukacyjny „Szare, bure i pstrokate… czyli Koci świat w Bibliotece” adresowany był do dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego „Biedronki” i „Muchomorki”. W pierwszy dzień realizacji projektu dziewczęta: Sara Cappella, Amelia Kiełczewska, Wiktoria Szumowska i Anna Jaszewska z Klubu czytelniczego „Czytamy i gadamy” odwiedziły przedszkolaki i wspólnie stworzyły mapę graficzną dotyczącą zagadnień związanych z tym projektem. Uzgodniły co dzieci chcą wiedzieć o kotach i skrupulatnie zanotowały wszystkie pytania.

Kolejna wizyta w przedszkolu miała nietypowy charakter, a to za sprawą niecodziennego gościa, mianowicie żywego kota Leona, który do biblioteki przybył ze swoją młodą opiekunką Sarą. Dumna właścicielka opowiedziała o swoim futrzanym przyjacielu, który wzbudził wśród pozostałych dzieci wielkie zainteresowanie. Okazało się, że Leon jest kotem, który najbardziej na świecie uwielbia wylegiwać się i słuchać czytanych na głos książek.

W czasie zajęć dzieci zapoznały się ze sposobami pielęgnacji kotów, kocimi obyczajami i nawykami żywieniowymi. W trakcie wyświetlanej prezentacji multimedialnej (opracowanej  przez Anię i Wiktorię) poświeconej kotom maluchy poznały różne rasy kotów, ich zwyczaje i charaktery.

Obydwu grupom zaprezentowane zostały książki o kociej tematyce wybrana przez uczniów ze zbiorów naszej biblioteki. Później dzieci wysłuchały recytacji wierszy oraz krótkich bajek i opowiadań związanych z głównym bohaterem czytelniczego spotkania. Następnie obejrzały wystawę poświeconą „kocim książkom”, z których emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki popularnonaukowe.

Zorganizowane spotkanie miało nie tylko formę edukacyjną , ale też rozrywkową. Nie zabrakło wesołych kocich zabaw w formie opowieści ruchowej, takich jak kocie grzbiety, łapanie myszki, ucieczka przed kocurem,  oraz rozwiązywanie zagadek i rozpoznawanie kotów z bajek.

Zakończeniem obchodów tego święta była zabawa relaksacyjna, w trakcie której wszystkie przedszkolaki zamienione w kociaki, zostały zaproszone w podróż do krainy Kocimiaukoci .

W realizację projektu włączyli się także rodzice, którzy odpowiedzieli na nasz apel dotyczący zbiórki karmy i zabawek dla kotków, kotów i kocurów podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddziału w Grajewie. Za wszystkie dary serdecznie dziękujemy.

I.B.