Świetlicowe gry podwórkowe – gra w „KAPSLE”

13 lutego 2020r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, których celem było poznanie zasad gry
w “Kapsle”.

W pierwszym konkursie gry w kapsle – “Wyścig” zwyciężył Antoni Kiełczewski z klasy I b, drugie miejsce zajął Antoni Tumidajewicz z klasy III a, a trzecie Hubert Górski z klasy Ic.

Gratulacje!

GRA W KAPSLE
POTRZEBUJEMY:
• kapsli od butelek wypełnionych woskiem, plasteliną lub gipsem (czasem dodatkowo obciążonych monetami) i ozdobionych, np. flagami państw, obrazkami z modelami aut, motocykli czy wizerunkami idoli,
• powierzchni łatwej do uformowania. Gra zwykle toczona jest na podwórkach – bezpośrednio na asfalcie, chodniku lub piaskownicy.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW:
• co najmniej dwóch graczy.

REGUŁY GRY – ”WYŚCIG”
Rysujemy tor kredą, patykiem lub wygładzając piasek w piaskownicy lub na plaży. Szerokość toru uzależniona jest od ilości graczy – im więcej, tym tor powinien być szerszy. Wyznaczamy linię startu i mety. Tor może zakręcać, możemy robić nasypy i wyrzutnie z piasku, przeszkody z kamieni, gałęzi. Kapsle wprawia się w ruch za pomomocą pstrykania ich palcami. Ustwiamy kapsle na starcie, jeden obok drugiego i pstryknięcem przesuwamy się do przodu. Pstrykamy na zmianę. Wypadnięcie kapsla poza wyznaczoną trasę jest karane cofnięciem ruchu na miejsce z którego wybijaliśmy kapsel. Wygrywa ten gracz, którego kapsel jako pierwszy przekroczy linię mety.

Odmiany gry w kapsle:
Rzut – gracze rzucają kolejno kapsle w stronę ściany. Czyj kapsel będzie bliżej ściany, ten wygrywa i zabiera innym graczom po kapslu.
Zbijak – polega na trafianiu kapsli przeciwnika swoimi lub wybijaniu z ustalonego obszaru gry.
Wyścig – zawodnicy pstrykają na zmianę swoje kapsle, wygrywa ten, kto pierwszy swoimi kapslami pokona tor przeszkód lub wyznaczoną trasę.
Piłka nożna – są dwie drużyny. Jeden kapsel jest piłką a piłkarze pstrykają w piłkę by ta trafiła do bramki przeciwnika. Nie ma bramkarzy.

Zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy! – Świetlicowe Koło Sportowe “Mały sportowiec” – opiekun Iwona Zagórska